Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
bebeklerde süt tüketimi

Bebeklerde Süt Tüketimi ve Dengeli Beslenme

 

Bebeğimin büyümesi için demir, flor, D Vitamini, K Vitamini ve bunun gibi önemli bileşenleri içeren yeterli ve dengeli bir beslenme programına ihtiyacı var. Bebeğimi doğru beslediğimden nasıl emin olacağım?

13.01.2020

Hatırlamanız gereken bir şey var: süt ürünleri, meyveler ve sebzeler gibi çeşitli besinlerden oluşan dengeli bir beslenme programı, çocuğunuzun büyümesi için günlük ihtiyacı olan besin öğelerini sağlayacaktır. Büyümesi için gerekli vitamin ve mineralleri yeterince alıyor mu? Neden doktorlar vitamin takviyesi veriyor? İşte en sık sorulan sorulara verilen bazı yanıtlar.

 

Bebeklerde demir ihtiyacı

Demir, vücudun kana oksijen taşıyan hemoglobini üretmesini sağlar.  Bu mineralin eksikliği, anemiye (kansızlık) ve en küçük enfeksiyonlarda bile direncin düşmesi riskine neden olabilir. Belirtiler arasında yavaş kilo alımı, soluk cilt ve dudak rengi, sinirlilik ve karakteristik olmayan ağlama nöbetleri, iştahsızlık ve hatta yeme ve içmeyi reddetme yer alır.

Bu sorundan kaçınmak için bazı tavsiyeler:

  • Emzirme; eğer anne yeterli ve dengeli bir beslenme programına uyuyorsa, demir anne sütünde doğal olarak bulunur.
  • Tamamlayıcı besinlere geçildiğinde, bebeğinizin haftalık beslenme programına şunları ekleyebilirsiniz: kırmızı et (çok fazla protein zararlı olabileceği için çocuğunuza verdiğiniz miktara dikkat edin), yumurta sarısı (dokuzuncu aya kadar sadece yumurta sarısı, sonrasında yumurtanın beyazı da verilebilir), kuru baklagiller (mercimek, nohut, kuru fasulye vb.), tahıllar (makarna, pirinç ve tam tahıllı ekmek) ve püre haline getirilmiş taze meyve ve kuru yemiş (üzüm, incir, erik vb.) ve demir yönünden zengin sebzeler (ıspanak, brokoli, bezelye, yeşil fasulye vb.)

Prematüre doğan bebekler için: bir yaşına kadar takviye gerekli olabilir. Mutlaka Çocuk doktorunuza danışın.

 

Bunu biliyor muydunuz? 

Vücudun demir emilimini hızlandırmak için, C Vitamininden zengin gıdalarla birlikte alın; örneğin ıspanak ve limon suyu, içinde küçük portakal parçaları olan mercimek salatası gibi. 

 

Güçlü kemikler için D Vitamini!

D Vitamini, kalsiyumun kemiklere düzgün şekilde alınmasını ve böylece sağlam ve sağlıklı kemiklerin oluşmasını sağlar. Küçük çocuklarda D Vitamini eksikliği, kemik yapısında bozukluğa neden olarak raşitizm adı verilen hastalığa yol açabilir, ayrıca bodurluğa da neden olabilir. Peki D vitamini nerede bulunur? Her zaman, ihtiyacımızın %100’ünü besinlerden karşılayamayız. Vücudumuz D vitamininin çoğunu güneş ışığı sayesinde üretir! Bu nedenle bebeğinizi her gün açık havada yürüyüşe çıkarmalısınız. Bu sırada bir şapka, güneş gözlükleri ve kollarıyla bacaklarını kapatan kıyafetlerle onu UVA-UVB ışınlarından koruyabilirsiniz.

 

D Vitamini gıdalarda da bulunur!

Bazı gıdalar D Vitamini açısından zengindir. Eğer bebeğiniz alerjik değilse (ve bebeğinize katı gıda vermeye başladıysanız), aşağıdaki gıdaları öğünlerine eklemeyi deneyebilirsiniz:

  • Yumurta (bebekler genelde küçük bir kaşıkla yumurta yemeye bayılır),
  • Yağlı balıklar (uskumru, sardalya, somon, ringa – yaşına uygun olarak önceleri ezerek, sonraları küçük parçalar halinde keserek)

 

Vazgeçilmez K Vitamini!


K Vitamini, bağırsaklarda bulunan bakterilerce üretilir ve kan pıhtılaşmasında etkili olan bir vitamindir. Yenidoğan bebeklerde K vitamini eksikliği olabilir. Bu nedenle doğumda ve üçüncü günde bebeklere hastanede bir doz K vitamini verilebilir.

Hangi Besinlerde Bulunur: Hemen hemen tüm yeşil sebzelerde (özellikle ıspanak ve lahanada), balık ve karaciğerde K vitamini bulunur.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.