Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebeklerde sancı ve gaz problemi

Bebeklerde Sancı ve Gaz Problemi

 

İnsanlar sancıların yenidoğan bebeklerde geçici ve normal olduğunu söylese de bebeğimi gözyaşları içinde görmek beni bitiriyor. Bebeğime nasıl yardım edip sakinleşebilirim?

01.11.2019

Bebeklerde Tipik Gaz Sancısı Belirtileri

Sakin minik bebeğiniz birkaç gündür tüm gün boyunca tekrar tekrar ve geceleyin ağlıyor. Her zamankinden daha kolay huysuzlanıyorlar ve ağlamaları bir türlü yatıştırılamıyor. Bununla da kalmayıp ağlamaları bebeğinizin hayal bile edemeyeceğiniz yüksek seste çığlıklar atmasına sebep oluyor! Bir yandan yorgunluğunuz da işin içine girince bu ani davranış değişikliğinin üstesinden gelmek gittikçe zorlaşıyor. Bu durum aslında normal.

Elbette doktorunuza danışmalısınız ancak bebeğinizin yaşadığı durum muhtemelen kolik olabilir. İyi haber: yavrunuzun sağlığı risk altında değil. Ayrıca bu durum geçici!

 

Kolik nedir?

Hem ağır hem de sık bir şekilde gerçekleşen bir karın ağrısıdır. Bebeğiniz ağlar, huysuzlanır (sürekli hareket eder) ve gaz çıkarır. İstatistiklere göre bebeklerin neredeyse %20 kadarı, doğumdan iki hafta sonrasından üç ila dört aya kadar kolik sıkıntısı çekebilir. Kolik, sık ve yüksek miktarlarda dışkılamanın görüldüğü ishal durumu ile karıştırılmamalıdır.

Koliğin birden fazla sebebi olabilir: olgunlaşmamış sinir ve sindirim sistemi, aşırı besleme.

Yukarıdaki semptomları bebeğinizde birkaç gündür gözlemlediyseniz kolik olduğunu doğrulamaları için doktorunuzdan bir randevu alın.

 

Bebeklerde gaz problemleri nasıl önlenir?

Bebeğinize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  • Emziriyorsanız: baharatlı yiyeceklerden, turpgillerden (lahana, brokoli, karnabahar, turp, brüksel lahanası, vb.) ve kurubaklagillerden (kuru fasulye, nohut, barbunya) kaçının. Bunlar şişkinliğe sebep olur. Koliği önleyebilecek olan “koyu süt”ü (emzirmenin sonunda gelir) alabilmeleri için bebeğinize tek seferde yalnızca bir göğsünüzü verin ve göğsünüzü tamamen boşaltana kadar emzirin.
  • Biberonla besliyorsanız: biberonun emziğinden hava girişini mümkün olduğunca sınırlayın, hava yutmayı azaltan akış ayarlı bir biberon deneyin, beslenme sonrasında bebeğinizin gazını sık sık çıkarmayı da ihmal etmeyin.
  • Bebeğinizin karnına hafifçe masaj uygulayın, dik durmak bebeğinizin acısını hafifleteceği için bebeğinizin arabasını ya da salıncağını mümkün olduğunca sık kullanabilirsiniz.
  • Bebeğinize yaptıracağınız banyo da gaz ağrılarını hafifletmeye ve bebeğinizin daha rahat uyumasına yardımcı olur. 

 

Bilmeniz gerekenler:

Emmek bağırsak ağrılarını hafifletir ve bu nedenle bebeğiniz sürekli beslenmek isteyecektir. 
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.