Bebeklerde mide reflüsü | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Bebeklerde mide reflüsü

FAVORİLERE
EKLE

Mide reflüsü neden olur? Neler yapmak gerekir?

Özellikle emzirme döneminde bebeklerde yaygın olarak görülen mide reflüsünün belirtileri ve önemli bilgiler...

7
7

Mide reflüsü neden olur? Neler yapmak gerekir?

Özellikle emzirme döneminde bebeklerde yaygın olarak görülen mide reflüsünün belirtileri ve önemli bilgiler...

Aynı zamanda ‘tükürme’, ‘kusma’, ya da ‘regürjitasyon’ olarak da bilinen gastroözofageal reflü, mide içeriğinin yemek borusuna (özofagus) ya da ağza geri gelmesidir. Hızlı büyüme oranlarını desteklemek için büyük miktarlarda süt ve besin aldıkları için, bebeklerde beslenme esnasında ve hemen sonrasında regürjitasyon görülmesi yaygındır. Bebeklerin çoğunda, gastroözofageal reflü yaklaşık 12 – 15 aylıkken ortadan kaybolur.
Beraberinde başka belirtiler yoksa özellikle de bebeğinizin gelişimi iyiyse ve mutlu bir bebekse besinlerin ağza gelmesi sizi endişelendirmesin. Ancak, gastroözofageal reflü 18 – 24 aydan sonra da devam ederse, Gastroözofageal reflü (mide reflüsü) hastalığına dönüşme riski vardır. Bu hastalık, özofagus içi yüzeyini aşındırıp zarar verebileceğinden tedavi edilmesi gerekir. Bunun nedeni, mideden gelen besinlerin, özofagus iç yüzeyine zarar verebilecek olan asidi içermesidir (bu asit midedeki gıdaları sindiren asittir). Mideden geri gelen besinler aynı zamanda akciğerlere de kaçıp göğüs enfeksiyonlarına neden olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Gastroözofageal reflünün araştırılması gereken belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Devamlı kusma
 • Aşırı ağlama
 • Büyüme geriliği olabilir
 • Uyku bozukluğu
 • Besinleri reddetme

Yukarıdaki belirtilere ek olarak, gastroözofageal reflü hastalığının belirtileri arasında,

 • Sürekli öksürük
 • Sık görülen göğüs, kulak ve sinüs enfeksiyonları bulunur.

Neden olur?

 • Bir bebeğin yemek borusu oldukça kısadır. Ayrıca midesi de çok küçüktür ve kolay esnemez. Bebeklere büyük miktarda mama verilirse, midelerine fazla gelebilir ve bu besinlerin tekrar yemek borusuna dönmesine ve bebeklerin tükürmelerine ya da kusmalarına neden olabilir.
 • Bebeğin beslenme yöntemi de gastroözofageal reflü ile ilişkili olabilir. Örneğin, yanlış yoğunlukta hazırlanmış hazır mamalar kullanmak ya da mamayı çok hızlı yedirmek gastroözofageal reflüye neden olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

 • Bebeğinizin gastroözofageal reflü hastalığı olduğundan şüphelenirseniz, doktorunuza başvurun.

Gastroözofageal reflü hastalığı ile baş etmek için ipuçları:

 • Beslenmenin ortasında ve sonunda bebeğinizin gazını çıkartın. (Gaz çıkarma bölümü ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın)
 • Bebeğinizi besledikten sonra sindirimine yardımcı olmak için 20 dakika kadar dik pozisyonda tutun.
 • Hazır mamayla besliyorsanız, mamanın hazırlanma önerilerine uyun.
 • Daha az miktarda, daha sık beslemeye çalışın, ancak günlük olarak verilen toplam mama miktarını aşmamaya ya da azaltmamaya dikkat edin.
 • Bazen, anne babanın gerginliği gastroözofageal reflüyü kötüleştirebilir. Böyle bir durum olduğunu hissederseniz, doktorunuzdan ya da hemşirenizden size destek olmasını isteyin.

Gıda kıvamını artırıcı maddeler besinlerin midede kalmasına yardım edebilir. Anne sütü alan bebekler için, kıvam artırıcı madde sağılmış bir miktar sütle ya da kaynamış soğumuş suyla karıştırılabilir ve kaşık ya da bardakla yoğun kıvamlı bir macun şeklinde beslenmeden önce ve beslenme arasında verilebilir.
Bebeğinize, kıvamı artırılmış besinlerle beraber asit gidericiler gibi ilaçlar da vermeniz gerekebilir, bu nedenle bu konuda daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.
Hazır mamayla beslenen bebekler için, pişmiş nişasta içeren mamanın faydası olabilir. Bu, bebeğin midesinde koyulaşarak işe yarar. Hekiminiz size bu konuda yardımcı olabilir ve bu amaçla bir hazır mama önerebilir.

Seçeceğiniz formül mamanın reflü ve diğer sindirimsel problemlerle ilgili özelliklerini mutlaka hekiminizine sorun.

Formül mamalar için daha fazla bilgi için tıklayın

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.