Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebek Kazaları

Bebeklerde Ev Kazaları: Ne Yapılmalı

 

Küçük maceraperestim hiçbir şeyden korkmuyor. Yürümeyi öğrendiğinden beri şişlikler, çizikler ve diğer yaralanmalar günlük rutinimizin bir parçası oldu. Küçük bir çizik ile ciddi bir yara arasındaki farkı nasıl anlayabilirim? Nasıl davranmalıyım?

22.06.2018

İster dört ayak üstünde ister bahçede oynuyor olsun, hem kız hem de erkek çocukları kendilerini yaralamanın bir yolunu bulacaktır. Morarmış bacaklar, her yerlerinde şişlikler... Yüzeysel yaraların semptomlarına ve tedavi çözümlerine genel bir bakış atalım.

Şişlik ve çürükler

Yürümeyi öğrenirken az düşülmez! Çoğu zaman ciddi bir durum gerçekleşmez. Çürükler veya küçük şişliklerde morluk oluşmasını azaltmak için etkilenen alana bir buz torbası yerleştirin. Öpüp iyileştirmeyi de unutmayın!

Ne zaman tıbbi yardım almalı? Bebeğiniz başını vurursa risk almamanız en iyisi olacaktır. Doktorunuzu veya 112’yi arayın. Bebeğiniz düştükten sonra 36 saat içinde bilincini (birkaç saniyeliğine bile olsa) kaybederse, kusarsa, baş dönmesi yaşarsa, başı ağrırsa ya da garip davranmaya başlarsa (bozuk konuşma, şaşkınlık durumu, vb.) yardım almanız gerekir.

Kesikler ve yaralar

Yaradan yalnızca biraz kan akarsa suyun altına tutun ve gerekirse biraz sabunla temizleyin, sonra da temiz bir kumaş parçası ile üzerine birkaç saniye bastırın. Bir kompresle kurulayıp yara bandı yapıştırabilirsiniz. Yara bandını düzenli olarak değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Ne zaman tıbbi yardım almalı? Kesik ya da yara derinde, özellikle de yüzdeyse, dikiş veya şeritlerin gerekmesi durumuna karşı doktora gitmeniz gerekir.

Yanıklar

Cildi sadece kızarmışsa bu birinci derece bir yanık olduğu ve kolayca tedavi edilebileceği anlamına gelir. Yapmanız gereken ilk şey, alan ne kadar büyük olursa olsun, yanan bölgeyi soğuk suya tutmaktır. Bundan sonra doktorunuza da danışarak rahatlatıcı jel ya da merhem sürebilirsiniz.

Ne zaman tıbbi yardım almalı? Yanık geniş ve derinse, çocuğunuzun yüzünde, ellerinde ya da ayaklarındaysa çocuğunuzu acile götürmeniz ya da 112’yi aramanız gerekir. En ufak bir şüpheye düştüğünüzde ki bu karşılaştığınız diğer her şeyden daha korkutucu olsa bile, tıbbi yardım almanız en iyisi olacaktır.

Böcek ısırıkları

Karınca ve sivrisinek ısırıkları genelde ciddi değildir. Çocuğunuz çok kaşınıyorsa eczacınızdan kaşıntı önleyici bir krem isteyebilirsiniz. Bal arısı ya da eşek arısı sokması durumunda çocuğunuzun bunlara karşı alerjisi olabileceği için daha dikkatli olmayı gerektirir. Arılar, iğnelerinin bir kısmını deride bırakabilir ve bu parçayı cımbız ya da zehir pompası kullanarak çıkarmanız gerekir. Sonra da yarayı bir antiseptik ile dezenfekte etmeniz gerekir. Çocuğunuz acı çekiyorsa soğuk kompres ya da buz torbası uygulayın.  
Ne zaman tıbbi yardım almalı? Bebeğiniz yüzünden ya da ağzından sokulmuşsa, farklı yerlerinden birkaç defa sokulmuşsa ya da ciddi reaksiyon veriyorsa mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız

Pişik

Diş çıkartma döneminde bebeğinizin poposu kızarabilir. Bunun sebebi kolay oluşan ama zor geçen pişik olabilir. Doktorunuza danışarak bir antihistaminik kullanabilirsiniz.
Ne zaman tıbbi yardım almalı? Doktorunuza danışın.

Hijyenin önemli olduğunu unutmayın. Bebeğinizin poposunu kaka yaptıklarında suyla ve az sabunla yıkayıp dikkatlice kurulayın. Doktorunuz size aynı zamanda koruyucu bir krem de yazabilir. Bebeğinizin bezini mümkün olduğunca sık değiştirin.

Üşütme

Bebeklerde üşütme genelde bir kulak enfeksiyonuyla ile ilgilidir. Üşütme, kulak ağrısı, yüksek ateş ve ishal ile de kendini gösterebilir. Bebeğiniz mızmızlanabilir ve ağlayıp kulaklarına dokunurken başını sağa sola sallayabilir.
Ne zaman tıbbi yardım almalı? En ufak bir şüphe halinde doktorunuza danışmalısınız.

Vücut sıcaklığı

Viral enfeksiyonlar bebeğinizin vücut sıcaklığının artmasına sebep olabilir. Bebeğinizi çok kalın giydirmeyin ve odanın sıcaklığını kontrol edin (tercihen 19°C civarında olmalıdır). Bebeğinizin vücut sıcaklığını ölçün ve düzenli olarak sıvı verin.

Ne zaman tıbbi yardım almalı? Üç güç geçtikten sonra vücut sıcaklığı hala yüksekse derhal doktorunuza danışmalısınız.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.