Bebeklerde D vitamini eksikliği | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Bebeklerde D vitamini eksikliği

FAVORİLERE
EKLE

D vitamini eksikliği neden oluşur? Nasıl önlenir?

Kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olan D vitamini, hem bebeğiniz hem de sizin için değerli.

9
9

D vitamini eksikliği neden oluşur? Nasıl önlenir?

Kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olan D vitamini, hem bebeğiniz hem de sizin için değerli.

D vitamini vücudun yediğimiz besinlerden kalsiyum emilimine yardım ederek kemik ve dişlerin sağlıklı kalmasına yardım eder. Bebeklerin yeterli miktarda D vitamini alması önemlidir, çünkü yaşamın ilk yıllarında çok hızlı büyür ve gelişirler ve bu süreci desteklemeleri gerekir.

D vitamini eksikliği raşitizm adı verilen bir duruma yol açabilir. Diyette yeterince kalsiyum olmasına rağmen, normal kemik gelişimi için yeterince emilim olmaması kemiklerin yumuşamasına ve bükülmesine neden olur. Eğri bacaklar raşitizmin yaygın bir göstergesidir.

Neden olur?

  • Yeterince güneş ışığına maruz kalmamak, çünkü D vitamini güneş ışığının ciltteki etkisiyle ciltte üretilir. Koyu renk cildi olanlar ve güneşte örtünenlerin cildinde D vitamini daha yavaş üretilir.
  • Düşük D vitamini seviyelerine sahip olan annelerin bebekleri de düşük D vitamini depolarına sahip olacaktır. Ayrıca bebek anne sütü ile besleniyorsa, anne sütü de D vitamininden fakir olacağından bir risk taşıyacaktır.
  • Ek gıdalara geçiş başladığında, vejetaryenler ya da veganlar gibi kısıtlı diyetle beslenenler yeterince diyetsel D vitamini alamayabilir.

Nasıl önlenir?

D vitamini eksikliği şu önlemlerin alınmasıyla önlenebilir:

  1. Öncelikle doktorunuza danışın.
  2. Hamile ve süt veren kadınların günlük 10 µg D vitamini desteği alması önerilir.
  3. D vitamini içeren besinlerin tüketilmesiyle. Bunların arasında D vitamini ile zenginleştirilmiş margarinler ve yağlar, somon, ton ve sardalye gibi yağlı balıklar, yumurta, et, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler ve D vitamini eklenmiş hazır mama bulunmaktadır.
  4. Her gün 10 dakika güneşe çıkmak. Kollar ve yüzün sadece birkaç dakika güneş görmesi genellikle yeterlidir. Ancak cilt kanseri riskinden dolayı, çocukları güneş altında çok uzun süre tutmamak gerekir.

Bebeğiniz formül mama ile besleniyorsa D vitamini içeriğini içerik tablolarından kontrol edin.

Formül mamalar için daha fazla bilgi için tıklayın

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.