Bebekler için 3 önemli konu | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Bebekler için 3 önemli konu

TAKİP ET

FAVORİLERE
EKLE

Mehmet Müderrisoğlu’ndan 3 sağlıklı ipucu

Bebeğinizi büyütürken en çok dikkat ettiğiniz sağlık ve beslenme konuları hakkında önemli ipuçları.

2 (2)
2 (2)

Mehmet Müderrisoğlu’ndan 3 sağlıklı ipucu

Bebeğinizi büyütürken en çok dikkat ettiğiniz sağlık ve beslenme konuları hakkında önemli ipuçları.

“MERHABA GÜZEL BEBEK. Sana her ne kadar temiz bakımlı, müreffeh bir dünya bırakamasak da bir anne baba olarak sana gözümüzden daha iyi bakacağımıza eminiz.”
En değerli varlığınız, bebeğiniz, sevginizle ve doğru beslenmeyle sağlıklı bir birey olarak aramıza katılacaktır. Bu nedenle dünya sağlık örgütünün direktiflerinde olduğu gibi “anne sütünden daha kıymetli bir besin olmadığını” bilmeniz gerekir.

  • Bu değerli besini her zaman yaratabilmek için siz annelerin vitamin, Omega 3 gibi destekleri ihmal etmemeniz gerekir.
  • Doktorunuz çocuğunuza tok karına, vitaminden 3 damla vermenizi söylediğinde bu ilacı ne zaman verirsiniz? Hemen hepinizin “emzirdikten sonra” dediğini duyar gibiyim. Buna rağmen, doğru olan “emzirmeden hemen önce” ilacını verip üstüne sütünüzü emzirmektir. O nedenle bebek ilaçlarını tok karna derlerse siz mamasını almadan hemen önceyi anlayın. Eğer aç karna derlerse en az mamadan bir saat önce, veya mamadan iki saat sonrasını anlayın.
  • Bebeklerde en önemli rahatsızlıklardan biri ishaldir. Ülkemizde olduğu gibi dünyada bebek ölümlerinin içinde önemli bir yer tutan hastalık ishaldir. İshaller genelde besinlerden, üreyen bakterilerden veya başka hastalıkların bulaşmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle bebek biberonları çok iyi temizlendikten sonra iyice kaynatılmalıdır. Bebeklerin içtiği su da kaynatıldıktan sonra oda ısısına soğutulup içirilmelidir. Özellikle yaz aylarında olabilecek ishaller bebekler için çok tehlikeli olabilirler, bu nedenle vakit geçirmeden doktora başvurulması gerekir.

Bebeklerin hastalıklara olan toleransı çok düşük olduğundan hastalıklar çok kısa zamanda tehlikeli boyuta varabilir. Bu nedenle ezbere tedavi etmeye çalışmak yerine mutlaka doktora gidilmesini öneririm.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.