BEBEKLER EMZİRİRKEN NEDEN KUSAR? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

BEBEKLER EMZİRİRKEN NEDEN KUSAR?

FAVORİLERE
EKLE
bebekler_emzirirken_neden_kusar_ic

BEBEKLER EMZİRİRKEN NEDEN KUSAR?

Bu bölümde “Kusma problemi varsa reflü tedavisi gerekli mi? Emzirme ne kadar sürdürülmeli ve ne zaman sonlandırılmalı?” sorularının yanıtları verilmektedir.
İkinci ayından sonra bebeklerin bağırsaklarının olgunlaşmasıyla dışkılama sıklığı azalır ve bazı bebekler iki günde bir bazı bebekler on günde bir dışkılama yapabilirler. Bunların hepsi normal kabızlık veya bağırsak tıkanıklığı demek değildir. Bu sadece bebeğin bağırsaklarının anne sütü sayesinde daha iyi olgunlaştığını ve aldığı besini çok daha iyi sindirdiğini gösteren bir belirtidir.İlk ayın sonuna doğru bebekler kusmaya başlayabilirler. Bu kusmalar yaklaşık bir çorba kaşığı kadardır. Çorba kaşığı kadar olan bu tür kusmalar eğer bebeği rahatsız etmiyorsa tedavi edilmesi gerekmez ve reflü olarak adlandırılır. Reflü aslında bir hastalık değil, bebekler için koruyucu bir mekanizmadır. Adeta bebeğin “ben beslendim, midem henüz boşalmadı, biraz fazlam var ve onu çıkarıyorum” demesidir. Eğer kusmanın miktarı fazla ise ve bebek emdiği sütü boşaltacak şekilde kusarsa, özellikle de bu tarz kusma iki gün içinde daha da artarsa, kusmanın altında yatan bir mide-bağırsak problemi olabileceği düşünülmeli ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
Özetlersek, kusmalar az miktarda ve bebeği rahatsız etmiyorsa, en fazla bir çorba kaşığı miktarında ise bu durum normal kabul edilmelidir. Reflü denilen bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. İlk 6 ay içinde kusma giderek azalır ve genellikle 6-9 ay arasında kaybolur. Ancak eğer bebeğin kusmaları sonrasında sancıları oluyorsa, kendini arkaya doğru kasıyorsa, reflü sonrasında acısı var gibi hissediliyorsa veya kusmaları nedeni ile kilo alamıyorsa mutlaka bir çocuk hekimine başvurulması gerekir. Bu durumlarda hekim reflü tedavisine başlayabilir.

Ne süre ile emzirmek gerekir?

Bebeğini emziren annelerin en sık sordukları sorulardan biri debudur.. Bu konuda son 20-30 yıldır yapılan araştırmalar sonucu yapılan öneriler sürekli değişmekle birlikte, anne sütünün içinde bulunan faydalı maddeler açığa çıktıkça süre uzamaktadır. Hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem Amerikan Pediatri Akademisi’nin, hem de Türk Pediatri Kurumu’nun tavsiyesi: Annenin sütü ve bebeğin büyümesi yeterli ise ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi yönündedir. Elbette bu dönemde kontroller de eksik edilmemelidir.
Altı aydan sonra ek besinlerle birlikte emzirmeye devam etmek gerekir. Altı aydan sonra bebeğin sindirim sistemi artık ek gıdalara hazırlanmıştır. Bir yaşından sonraya devam eden “uzamış emzirmede” de hiçbir sakınca yoktur. Eğer bebek ve anne mutluysa, emzirmenin bir yaş sonrasına sarkması son derece doğaldır. Ancak 2-2,5 yaşından sonra emzirmenin sonlandırılması hem bebek hem de anne için faydalıdır.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.