Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Bebek sahibi mi olmak istiyorsunuz? O halde kontrol zamanı!

 

Karar verildi. Anne olmak istiyorum! Birden benim için her şey netleşti, en büyük arzumu keşfettim... Ancak bu annelik macerasına atılmadan önce sağlık konusunda her şeyin yolunda olduğunu bilmenin iyi olacağını duydum. Ne yapmalıyım?

Salı, Temmuz 3rd, 2018

Sizin de bildiğiniz üzere hamile kadınlar sağlıklarına dikkat etmelidir. Peki hamilelikten önce kontrol yapılmasının önerildiğini de biliyor muydunuz? Hala yaygın olarak gerçekleştirilmemekle birlikte hamilelik öncesi kontrol sorunsuz ve sakin bir hamilelik yaşama şansınızı arttırır! İşte konu hakkında bazı açıklamalar…

Sağlık raporum! 

İlk aşama

Aile hekiminizden veya jinekoloğunuzdan randevu alıp hamile olma isteğinizi söyleyin. Ardından yapılacak olan tıbbi muayene hamileliğinizi etkileyebilecek başlıkları ve normal bir muayeneyi (tansiyon, kalp atışı, vb.) içerecektir.

 • Kilonuz: Aşırı düşük veya yüksek kilo özellikle de hamilelikle ilişkili hipertansiyon için risk faktörüdür. 
 • Özel hastalıklar: Astım, kalp sorunları, arteriyel yetmezlik, tiroid problemleri, vs. 
 • Ailede var olan diyabet vb. öyküsü.
 • Aşıların geçerliliği: Gerekirse doktorunuz gebe kalmadan üç ay önce gerçekleştirilmesi gereken birtakım aşılar yazabilir (özellikle de kızamık ve difteri, polio ve boğmaca takviyesi).
 • Güncel tıbbi tedavi: Bazı ilaçlar bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Antibiyotik, zayıflama hapları, antidepresanlar, epilepsi ilaçları, vb.
 • Müstakbel annenin toksoplazmoz ve kızamık aşılarının yapılmış olduğunu doğrulamak için bir kan tahlili.
 • Hepatit B, Hepatit C ve AIDS virüsü için bir tahlil.
 • Böbrek sorunları veya diyabet riskini elemek için idrarda albumin ve şeker olmadığına dair bir analiz.
 • Alkol kesinlikle önerilmez. Tek bir kadeh bile bebek için olumsuz sonuçlara sebep olabilir! 
 • İlaç kullanımına da ara verilmelidir. 
 • Bebek kararını aldıktan sonra tütün kullanımına da tercihen ara verilmelidir. 
 • Elbette vücudunuzu hazırlamak için dengeli beslenmeli ve düzenli fiziksel egzersiz (merdiven çıkmak gibi) yapmalısınız. 

Bebek girişiminiz başarısız oluyorsa da bu kontrolleri yaptırabilirsiniz. Hamile kalma konusunda sorun yaşıyorsanız bunları doktorunuzla konuşmanızın vakti gelmiş olabilir. Doktorunuz gebe kalma ihtimalinizin en yüksek olduğu dönemi tespit etmek için ovülasyon testlerinin mantığını da açıklayabilir. O yüzden içiniz rahat olsun. Hemen hamile kalmak çok nadir bir durumdur. Biraz sabretmeniz gerekiyor!

Bol bol folat ve demir tüketiyorum 

Gıda takviyesi şeklinde folat (veya B9 vitamini) tüketimi tüm bilgili kurumlarca önerilmektedir. Bu vitamin sinir yolunun oluşmasında etkili olduğu için hamileliğinizde ve özellikle ilk zamanlarında önemlidir. Bu yüzden eksikliği halinde doktorunuzun tavsiyesiyle takviye almanız önemlidir. Takviye almaya hamile kalmadan yaklaşık iki ay önce başlamak ve ilk trimester boyunca devam etmeniz tavsiye edilir.

Bu vitamin o kadar önemlidir ki; bazı ülkelerde (ABD, İngiltere) herhangi bir risk faktörü olmasa dahi yaygın bir şekilde verilir.
Gerekmesi durumunda doktorunuz bir demir takviyesi de yazabilir.

Tütün ve alkole elveda!

Bu kontrol geride bırakmanız gereken kötü alışkanlıkları tespit etmenizi sağlayacak ve gerektiğinde bu süreçte size destek olacaktır. Önünüzdeki 9 ay boyunca bebeğinize büyümek için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayan siz olacaksınız. Sizin için kötü olan şeyler elbette bebeğiniz için de iyi olmayacak. Plasenta tükettiğiniz her şeyi bebeğinize aktaran bir “sünger” görevi görür. Bu yüzden:

 • Alkol kesinlikle önerilmez. Tek bir kadeh bile bebek için olumsuz sonuçlara sebep olabilir!
 • İlaç kullanımına da ara verilmelidir. (Bu konuda doktorunuza danışmanız önemlidir)
 • Bebek kararını aldıktan sonra tütün kullanımına da ara verilmelidir. Doktorunuz yama ve diğer nikotin destekleri konusunda tavsiye verebilir.
 • Elbette vücudunuzu hazırlamak için dengeli beslenmeli ve düzenli fiziksel egzersiz (merdiven çıkmak gibi) yapmalısınız.

Beklediğiniz bebeğinizin kozasını hazırladığınızı unutmayın. Tüm bu önlemler kozayı bebeğiniz için mümkün olduğunca misafirperver hale getirecektir! Bu irade gücü ileride başarılı bir hamilelik yaşamanız için faydalı olacaktır.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • Beslenme hakkında bilgi edinin
 • Özel pratik uygulamaları deneyin
 • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.