Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebek Emzirmeye Nasıl Hazırlanmalı

Bebek Emzirmeye Nasıl Hazırlanmalı?

 

Doğuma az kaldı. Kendime bazı sorular soruyorum: baş edebilecek miyim, sütüm yeterli olacak mı, vb. Neyseki bu konuda tek başıma değilim!

01.11.2019

Doğum yaklaşırken vücudunuz emzirmeye hazırlanır: yağ depolarınız artar, göğüsleriniz büyür. Peki bu harika macera için hazır mısınız?

 

Anne sütü: bebeğiniz için en iyi besin

Anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarına adapte olduğu için emzirmek bebeğiniz için en iyisidir. Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef bebeklerin ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelerini tavsiye etmektedir.

  • Anne sütü bebeğe ihtiyaç duyduğu tüm besinleri doğru miktarlarda sağlar: uygun kalite ve miktarda proteinler, karbonhidrat kaynağı olarak %100 laktoz, Omega-3 ve Omega-6 içeren yağlar. Ayrıca sütün içeriği de haftalar geçtikçe bebeğin ihtiyaçlarına göre değişir. Anne sütü ile beslenmek bebeğin alerji olma ihtimalini de azalacaktır. 
  • Anne sütü ayrıca bebeğe bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu antikorları da sağlar. 
  • Anne tat duyusunu sütü üzerinden çocuğuna aktarır. Bu, emzirirken zengin bir beslenme alışkanlığınız olması için iyi bir sebeptir.
  • Emzirme hem annede hem de bebekte endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını tetikler.

 

Emzirme hakkında bilgi edinmek 

Kendinize emzirme hakkında sorular sormanız normaldir. Bu konuyu doktorunuz, hemşireniz, arkadaşlarınız veya anneniz ile konuşmaktan çekinmeyin. Böylelikle şüphelerinizi ve endişelerinizi yavaş yavaş yatıştırabilirsiniz.

Kararınızı mümkün olduğunca erken vermeye çalışın. Emzirme konusundaki kararınız hastane kararınızı da etkileyebilir. Kendinizi baskı altına sokmayın.

 

Emzirme süresince göğüs bakımı

Kendinizi emzirmeye fiziksel olarak hazırlamak için yeme alışkanlıklarınızı düzene sokun ve gerisini doğaya bırakın. Vücudunuz sütünüzün kaliteli olması için kalçalarınızda ve göğüslerinizde yeterince yağ depolamıştır. Göğüsleriniz hacim kazanacak ve hamileliğinizin ikinci üç aylık dönemden sonra bebeğinizi yaşamının ilk saatlerinde besleyecek olan kolostrumu salgılamaya başlayacak.

Göreviniz: sütünüzü zenginleştirmek için bol çeşitli ve dengeli beslenmek ve göğüslerinize iyi bakmak. Bunun için göğüslerinize uyan (göğüslerinizi sıkıştırmayan) bir sütyen seçmeli ve göğüsleriniz büyüdükçe sütyen değiştirmelisiniz. Kendinizi biraz güzellik bakımı ile şımartabilirsiniz: çatlak izlerini önleyici kremve sizi rahatlatacak hafif masaj

 

İlk emzirme

Doğum esnasında içgüdülerinize güvenin. Bebeğinizle ilk karşılaşmanız, emme refleksi, ten tene temas... Tüm bunlar öyle doğal olacak ki tüm şüpheleriniz birden uçup gidecek. İlk emzirme esnasında yalnız kalmayacağınızı unutmayın: hastanedeki ebeler / hemşireler size bilgi vermek, emzirme için en iyi göğüs pozisyonlarını göstermek için yanınızda olacaklar.

Başlangıçta hiçbir şey kolay olmayabilir ama kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. Burada en önemli şey bebeğinizle aranızdaki bu anların benzersiz büyüsünden olabildiğince faydalanmaktır.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.