BEBEĞİNİZİN İÇİN KAÇINMANIZ GEREKEN BESİNLER | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

BEBEĞİNİZİN İÇİN KAÇINMANIZ GEREKEN BESİNLER

FAVORİLERE
EKLE
bebeginiz_icin_kacinmasi_gerek_besinler_ic

BEBEKLERE ERKEN VERİLMESİ ÖNERİLMEYEN VEYA VERMEYE ÇOK ALIŞKIN OLMADIĞIMIZ BESİNLER

Altı ayından sonra ek besinlere geçerken annelerden en sık alınan soru hangi besinlerin bebekler için uygun olmadığıdır. Bu sorunun yanıtı olarak 3-5 meyve ve sebze akla gelebilir. Bunlardan biri yumurtanın beyazıdır. Yumurta beyazının bir yaşından sonra denemesinde fayda vardır. Çünkü proteinli kısmı buradadır ve alerji olacaksa yumurtanın daha çok beyazına karşı alerji gelişebilir.

Bebek ilk 6 ayında inek sütü içeren formül mamaya karşı ağır alerji geliştirdi ise, inek sütünü de 1 yaşın sonrasına ötelemekte yarar vardır. Zaten inek sütü genellikle bir yaşın öncesinde önerilmez. Bunun yanında bakla da bazı bebeklerde kansızlık krizi oluşturabileceği için bir yaşından sonrasına ötelenen bir besindir ve hatta bebekte G6PD eksikliği denilen rahatsızlık varsa baklanın hiçbir zaman verilmemesi gerekir.
Balda oluşan bir toksin nedeniyle balın da bir yaşından sonra verilmesi ve verileceği zaman da markası ve menşei bilinen bir bal tercih edilmesi önerilir.

Alışmadığımız ancak bebek beslenmesinde kullanılabilecek bazı meyve ve sebzeler de vardır. Örneğin bir kış meyvesi olan muşmula gibi. Muşmula çok tatlı olmayan ve kalorisi çok yüksek olmayan ve çekirdeklerinden arındırıldıktan sonra yoğurtla karıştırılabilecek ve öğleden sonra atıştırması için verilebilecek bir meyvedir.

Bir yaz meyvesi olan karpuz, özellikle 9. aylarında elleri ile yemeye başladıktan sonra bebeklere bol bol verilebilir. Karpuz tatlı olsa da şekeri çok yüksek olmayan bir meyvedir ve bebekler çok fazla tüketemeyecekleri için 100 gramında 30 kalori olan ve bol A ve C vitamini içeren karpuzu bebeğe vermekte bir sakınca yoktur. Kış meyvesi olan ayva da kaynatılarak, haşlanarak veya buharda pişirilerek, elma, armut gibi meyvelere ya da yoğurda katılarak verilebilir.

Kivi de C vitamininden çok zengindir. Bebeğin dokuzuncu ayından sonra narenciyelere geçişi takiben, kivi de bebeklerin meyve sepetine rahatlıkla eklenebilir. Hurma da unutulmamalıdır. Hurma çok yüksek kalorili bir meyvedir; yoğurtla verilebilir veya diğer meyve pürelerine karıştırılabilir. Özellikle kalorinin yükseltilmesi istenilen zor yiyen çocuklara uygun bir meyvedir.
Avokado en yağlı sebzedir ve bu nedenle kalorisi yüksektir. Pişirmeye gerek olmadan yumuşak olanları meyve pürelerine katılabilir. Bazen de öğlen öğünlerinde bir salata gibi ezilerek verilebilir.

Tatlı patates Türkiye’de yeni çıkan bir üründür. A ve C vitaminlerinden çok zengin ve tadı da havuçla patates arasında olan bir sebzedir. Bu da birçok öğüne garnitür olarak eklenebilir. Kestane de C vitamininden zengin, kalorili bir besindir. Püresi hazırlanarak tek başına veya yoğurt ya da diğer meyvelerle karıştırılarak bebeklere verilebilir.

Balkabağı, çorbası tatlısı yapılabilen ve bebeklere rahatlıkla verilebilecek, sebzelerdendir. Balkabağı liften son derece zengindir, o nedenle bebeğin dışkılaması için de çok faydalıdır. Bebeklerin sebze sepetine eklenebilecek son derece sağlıklı bir kış sebzesidir.

Bebeklerin değişik sebzeler ve meyveler yemesi sağlanmalıdır. Bunlar bebeklere çok fazla karıştırılmadan sunulduğunda, bebeklerin ağız tatları gelişir. Bazen bu sebzeler ve meyveler çok yakınımızda oldukları halde onları görmeyebiliriz. Örneğin kış aylarında hemen yanımızdaki ağaçta Trabzon hurmaları büyüyor olabilir. Trabzon hurması da rahatlıkla bebeğe verilebilecek meyveler arasında yer alır. Bebek beslenmesinde keşifçi ve yaratıcı olunması gerekir ki onlar da ileride kendi çocukları için yaratıcı besinler ve sofralar hazırlayabilsinler.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.