Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Bebeğinizin gelişimi

 

Hamilelik değişiklik ve bekleyişle dolu heyecan verici bir süreçtir. Bebeğiniz aylar geçtikçe karşılanmayı beklerken büyür ve 40. haftaya gelindiğinde ise dünyaya gelmeye hazır olacaktır. Bu 40 hafta, trimester adı verilen üç aylık bölümlere ayrılmıştır ve her bir trimester de etkileyici gelişim dönüm noktaları ile doludur.

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Birinci Trimester

Birinci trimester tek hücreli embriyonun hızla büyüyüp geliştiği ve tüm temel organ sistemlerine sahip bir fetüse dönüştüğü hayret uyandırıcı bir dönemdir.

Birinci ay
Hamilelik genelde adet döngüsünün ortasında başlar. Ancak doktorunuzun doğum tarihini hesaplarken geçirdiğiniz son adetin başladığı tarihe 40 hafta ekleyeceğini unutmayın. Döllenmeden bir sonraki gün itibariyle minik zigotunuz (sperm ve yumurtanın birleşmesi ile oluşur) hızlı hücre bölünmesi ve çoğalması geçirip fallop tüplerinden inerek rahme ulaştığında embriyo olur.

İkinci ay
Bu aşamada bebeğiniz harika ve ufak bir insan evladı olma yolunda ilerleme kat etmiş olur. Temel organları oluşmaya başlamıştır. El ve ayak parmakları ile kafasının iki tarafında daha sonra kulağa dönüşecek olan iki küçük çıkıntı görülür.

Üçüncü ay
Bebeğiniz artık bir fetüs ve yaklaşık olarak bir üzüm tanesi büyüklüğünde. Tüm organ sistemleri yerli yerinde ve hareket etmeye başlıyor. Uyarıldığında gözlerini kısabilir, ağzını açabilir, el ve ayak parmaklarını oynatabilir. Beyin fonksiyonu da başlamaktadır. Bebeğinizin başı yuvarlak bir şekil almaya başlar ve beyin, sinir ve kasları işlemeye başlar.

İkinci Trimester
Bebeğin organları gelişmeye ve olgunlaşmaya başlar. Artık yaklaşık bir greyfurt boyutundadır ve cildini amniyotik sıvıya karşı koruyan kremsi beyaz bir madde (verniks kazeoza) ile kaplıdır. Bu trimesterdeki çoğu kadın gibi yüksek enerji, kuvvet ve mutluluk hissedebilirsiniz. Sabah bulantısı azalmaya başlar ve hamile olduğunuz yavaş yavaş anlaşılmaya başlar.

Üçüncü Trimester
Hamileliğinizin son iki ayına kadar bebeğinizin beş duyusu tamamen gelişir. Hatta fiziksel, sosyal ve bilişsel gelişim açısından çok büyük bir ilerleme kat eder.

Fiziksel gelişim

 • Koordineli emme hareketleri yapar.
 • Annesinin yeme alışkanlığındaki tatları tanımasını sağlayabilecek olan amniyotik sıvıyı yutar.

Sosyal gelişim

 • İnsan konuşmalarını duyar ve konuşma sesleri arasında ayrım yapabilir.
 • Tekrar tekrar çalan müziği tanıyabilir.
 • İkizler rahimde birbirleriyle etkileşime girebilir.

Bilişsel gelişim

 • Dokunarak kendi ellerini ve yüzünü inceler.
 • Seslere hareket ve kalp atışı hızı değişiklikleri ile cevap verir.
 • Beyin faaliyetleri de seslere cevaben değişir. 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • Beslenme hakkında bilgi edinin
 • Özel pratik uygulamaları deneyin
 • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.