Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebek Patiği

Bebeğinizin Gelişi İçin Hazırlıklar

 

Bebeğiniz birkaç hafta içinde sizinle olacak. Yatağı, bez değiştirme masası, dolabı ve rafları... Her şeY çoktan hazır. Gereken tek şey bebek!

17.07.2018

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bebeğinize layık bir oda ve giysi dolabı sunma dürtüsü oldukça büyüktür. Dikkatli olun, faturalar da kısa sürede büyüyebilir. İyi seçimler yapabilmeniz için işte birkaç tavsiye:

Bebeğinizin odasını hazırlamak

Bebeğinizin odası için her zevk ve bütçeye uygun mobilyalar mevcuttur! Bir beşik veya bez değiştirme masası almadan önce alacağınız mobilyayı iyice incelemeyi unutmayın!

 • Beşik TS EN716-1 veya TS EN716-2 standartlarına uygun olmalıdır.   
 • Döşek, sağlam olmalı ve yatağın boyutuna uyarlanmalıdır. Döşek çok küçük olursa bebeğinizin parmakları veya ayağı boşluğa sıkışabilir.
 • Bez değiştirme masası da “Güvenlik koşullarına uygundur” ibaresini taşımalıdır. En pratik modellerde bebeğinizin bezini değiştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm aksesuarları tutacak yan cepler mevcuttur. Çok az alanınız mevcutsa katlanarak kaldırılan bir model de iyi bir çözüm olabilir.
 • Raf konusunda ise çok fazla yer kaplayıp çok az şey taşıyan birkaç küçük raf yerine büyük bir raf daha pratik olacaktır! Bebeğiniz için güzel bir oda hazırlamak iyidir... İyi tasarlanmış ve pratik olması ise çok çok daha iyidir! Yeni mobilya satın alıyorsanız doğumdan önce yerleştirin: Yeni uygulanmış tutkal ve boyanın birkaç gün boyunca toksik maddeler salgıladığı yaygın olarak bilinmektedir.

Eski mobilya satın alıyorsanız veya tadil ediyorsanız dikkatli olun. Sağlam ve güncel standartlara uygun olduklarından emin olun. Örneğin bebeğinizin uyuyacağı bir beşiği yeniliyorsanız, beşiğin sağlam olduğundan ve çubuklar arasındaki mesafenin 65 mm üzerinde olmadığından ve yüksekliğinin 60 cm üzerinde olduğundan emin olun.

Bebeğinizle birlikte büyüyen ayarlanabilir mobilya seçeneğiniz olduğunu da unutmayın: Beşik küçük bir masaya dönüştürülebilir veya bez değiştirme masanız çekmeceli küçük bir dolap olabilir. Geleneksel mobilyalardan biraz daha pahalı olabilirler fakat bu ayarlanabilir mobilyalar uzun vadeli bir yatırımdır!

Bebeğinizin kıyafetlerini dikkatlice seçmek

Hamileliğin ilk haftalarında bebeğinizin tüm gardırobunu almanızın bir mantığı yoktur fakat bebeğinizi beklediğiniz ayı, örneğin yaz mı yoksa kış mı, göz önünde bulundurun! Gerekli eşyaların listesi aşağıdadır. Ayrıca bir tavsiye de verelim: Yenidoğan bedeninde çok kıyafet almayın. Bebeğiniz iri doğarsa bir sonraki bedene ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden karma almanız daha iyi olacaktır, birkaç yenidoğan ve birkaç da bir ay bedeninde kıyafet olması yeterli.

 • Kısa kollu tulumlar: Yumuşak pamuk malzeme, tercihen önden çıtçıtlı, saran tip (Özellikle de hala alışamadığınız ilk birkaç seferde, bebeğinizi giydirmenizi oldukça kolaylaştırır!).
 • Güzel pijamalar ve tüm vücudu kaplayan tulumlar, yumuşak pamuk malzeme ve önden düğmeli olduğunda çok pratiktir.
 • Mevsime göre pamuk veya yün (ya da modayı takip ediyorsanız kaşmir) bir bebek ceketi!
 • Çoraplar (Bebeğinizin ayaklarının ısınması için genelde tulumun altında giydirilir).
 • Örgü patikler veya ultra yumuşak deriden yapılma ayakkabılar!
 • Önlük veya battaniye niyetine kullanılmak üzere pamuk bebek bezleri. Bu bezlerin bir köşesine bir resim işleyerek ya da çamaşır makinesine dayanıklı şık renklerle boyayarak özelleştirmek de iyi bir fikir olabilir!    

Son olarak, “gerçek” giyim konusunda ise, birçok hediye alacağınızı ve ilk birkaç ay boyunca en önemli hususun konfor olduğunu unutmayın. Tüm mevsim ve durumlarda giyilebilen bir çift pamuklu tulum da iyi bir çözümdür.

Hastane çantanızı ne zaman hazırlamalısınız?

Bunun için belirli bir kural yoktur, çantanız hastaneye gitmeniz gerektiğinde hazır olsun yeter.

Tercihen bir ay önceden hazırlamanız gerekir. Böylece içiniz rahat olur.

Kişisel eşyalarınızı da koymayı unutmayın!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
 • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
 • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.