Bebeğinizi emzirmek neden en iyisidir? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Bebeğinizi emzirmek neden en iyisidir?

FAVORİLERE
EKLE

Anne sütü ile beslenmenin faydaları nelerdir?

Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişiminde anne sütünün sayısız faydası vardır.

9 (1)
9 (1)

Anne sütü ile beslenmenin faydaları nelerdir?

Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişiminde anne sütünün sayısız faydası vardır.

Hem sizin için hem de bebeğiniz için en iyisi anne sütüdür.

Anne sütü bebeğinize sunabileceğiniz en besleyici besindir.

Anne sütü bebeğinizin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu proteinler, lipidler, karbonhidrat, vitaminler, mineraller ve eser elementler gibi tüm besin maddelerini tam da bebeğinizin yaşı için gerekli olan miktarda içerir.

Anne sütünün içeriği bebeğin gelişimi boyunca ihtiyaçlarına tam uyum sağlar.
Doğumdan sonraki ilk günlerde ortaya çıkan ve kolostrum adı verilen anne sütünün bileşimi, geçiş dönemi sütünden (doğumdan sonraki dördüncü ya da beşinci günden bebek yaklaşık iki haftalık oluncaya kadar) ya da bebeğin doğumdan yaklaşık 2 hafta sonra içmeye başladığı olgun dönem sütünden farklı bir bileşime sahiptir.

Biliyor muydunuz?

Anne sütünün içeriği, bebeğin gereksinimlerine bağlı olarak farklılık gösterir.

Bebeğiniz mükemmel bir doğal besinin tadını çıkarsın.

Anne sütü, her bir emzirme süresince de değişim gösterir. Emzirmenin başında süt, bebeğin susuzluğunu gidermek için suludur. Daha sonra yağ ve enerji içeriği artar ve beslemenin sonunda bebeğin açlığını giderecek şekilde, yağ ve enerji içeriği, en yüksek düzeye ulaşır.

Anne sütünü bebeğinizin sindirmesi kolaydır.

Anne sütü, ağırlıklı olarak bebeğinizin karnını kolayca doyuran peynir altı suyundan oluşur. Bunun aksine, inek sütünde bulunan – kazein gibi – bazı proteinleri bebeğinizin sindirmesi zordur.

Anne sütü bebeğinizin doğal savunmasını güçlendirir.

Emzirme yoluyla, anne sütünde bulunan antikorları bebeğinize aktararak bağışıklık sisteminizden bir parçayı bebeğinizle paylaşmış oluyorsunuz. Bu, kendi doğal savunma sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan bebeğiniz için iyidir.

Diğer koruyucu faktörlerin yanı sıra, anne sütünün içerdiği probiyotik aktif kültürler (Bifidobakteri ve laktobasil) sağlıklı bir bağırsak florası ve bağışıklık sisteminin gelişimi için önemlidir.

Bu nedenle anne sütü bebeğinizin gelişimi ve doğal bağışıklığının güçlenmesi için önemli bir adımdır.

Anne sütü bebeğinizi hastalıklara karşı korumaya katkıda bulunur.

Emzirmenin gastrointestinal enfeksiyonlar, kulak ve solunum yolu enfeksiyonları gibi infantil hastalıkları önlediği görülmüştür. Ayrıca, bebeğinizi alerjilerden korumaya (öncelikle egzama ve sonraki hayatında astım gibi solunum alerjileri) yardımcı olur.

Emzirmenin sağlığa faydaları sütten kesildikten sonra da devam eder. Anne sütünün obezite, yüksek kan basıncı, yüksek kan lipid seviyeleri ve tip-2 diyabet olarak adlandırılan çok sayıda kardiyo-metabolik hastalıklar üzerinde önleyici bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Anne sütü parlak beyinler oluşturmaya yardımcı olur.

Mevcut bilimsel kanıtlar, emzirmenin yetişkinlikte devam eden zihinsel gelişimde küçük ama ölçülebilir bir avantaj sağladığını düşündürmektedir.

Bilim adamları bunun 2 ana sebebi olabileceğine inanmaktadır:
• Anne sütü, beyin ve gözlerin önemli yapı taşları olan DHA (LC-PUFA’lar) gibi uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.
• Çocuğun öğrenme yeteneklerinin gelişmesi için yararlı olduğu bilinen duygusal anlamda iyi olma durumu anne-çocuk arasındaki bağ ile oluşur ve bu bağ emzirme sırasında biberonla emzirmeye kıyasla daha güçlüdür.

Emzirme yoluyla anne ile çocuk arasında bağ kurulur.

Emzirme, siz ve bebeğiniz arasında yakınlaşma, bağlanma ve tensel temas kurulması için en iyi imkanı sunar.
Emzirme, siz ve bebeğinizin birlikte dinlenebildiği ve rahatladığı kaliteli bir zamandır. Bir sevgi kaynağıdır, ama sadece bununla sınırlı değildir.
Örneğin, bağlılığı geliştirmek ve emzirmeyi desteklemek için bebeğin doğumundan sonraki ilk birkaç haftada tensel temas kurulması tavsiye edilir.
Emzirmenin uzun vadede anne ve çocuk arasındaki duygusal bağı güçlendirdiği görülmüştür.
Emzirmenin anne için bir diğer temel faydası ise bebeğinin sağlıklı bir çocuk olarak büyümesini, ona verebileceğinin en iyisini vermiş olduğunu bilerek gururla izlemektir!

Bebeğinizi emzirmek neden sizin için de en iyisidir?

Emzirme vücudunuzun hamilelik ve doğumdan sonra kendisini toparlamasına yardımcı olan hormonları uyarır.
Emzirme, oksitosin olarak adlandırılan doğal bir hormonun salgılanmasını harekete geçirerek rahmin hamilelik öncesindeki orijinal boyutuna dönüşünü hızlandırır.
Tabii ki bu, bebeğinizi emzirmesiniz de olur ama daha yavaş bir hızda gerçekleşir.
Biliyor muydunuz? Çocuk emzirmek, hamilelikler arası süreyi daha iyi belirlemede yardımcı olabilir.
Uzun süre sık bir şekilde çocuk emziren ve geceleri emziren anneler çocuk doğurduktan sonra daha uzun kısırlık süreleri geçirirler.

Emzirme, ekstra kalori yakmada ve kilo vermede yardımcı olur.

Bebek emzirmek doğumdan sonra kilo vermenize yardımcı olur. Klinik araştırmalar doğumdan bir ay sonra emziren kadınların kalça genişliğinin, emzirmeyen annelere kıyasla azaldığını ve hamilelik öncesi kilolarına daha yakın olduklarını göstermiştir.
Bu, anne sütü üretmek için gerekli olan ekstra kaloriden (günlük 500 kilokaloriye kadar) kaynaklanır.
Çocuk emzirmek, göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı kadar osteoporoz riskini de azaltmaya yardımcı olur.
Hormon kaynaklı kanserler kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türleridir. Emzirme koruyucu hormonların üretimini uyarır. Uzun süreli çalışmalarda çocuk emziren kadınların göğüs ya da yumurtalık kanseri olma riskinin daha az olduğu görülmüştür.
Emzirmenin ayrıca menopozdan sonra gelişen bir kemik hastalığı olan osteoporozu önlemeye yardımcı olabildiği gösterilmiştir.

Emzirme aile bütçesinde tasarruf sağlar.

Annenin beslenmesi için gerekli olan besin maliyeti, bebek maması alım maliyeti ile kıyaslandığına ihmal edilebilir düzeydedir. Bu yüzden bebeği anne sütü ile beslemek mama ile beslemekten daha ucuzdur.

Son olarak, emzirme kıyaslanamayacak kadar daha pratiktir.

Anne sütü her zaman doğru sıcaklıkta ve %100 hijyenik olarak hazır bulunduğu için emzirmek çok pratiktir. Hiçbir hazırlık süresi olmadığından, bebeğiniz ile daha fazla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.
Dışarıda olduğunuz zaman, önceden plan yapmanız ya da şişe hazırlamanıza gerek yoktur.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.

Ebru Kılıç

28.02.2015 - 01:37

Slm hocam ben bazen bebeğini uzanarak emziriyorum bu sakıncası varmı,?

Ebru Kılıç

24.02.2015 - 19:52

meraba benim 3 aylik bebegim var sutumu sagdim bi kac cay kasigi ancak cikti pompa ile sagdim.bebegim surekli aemerken agliyor soyleniyor mama verdim bebek sakinlesti emzirmekte istiyorum ne yapmaliyim