BEBEĞİNİZ İÇİN BESİN REHBERİ | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

BEBEĞİNİZ İÇİN BESİN REHBERİ

FAVORİLERE
EKLE
bebeginiz_icin_besin_rehberi_ic

1-2 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA BESLENME

1 yaşından sonra çocuğun büyümesi yavaşlar. Bebek ilk yılda doğum ağırlığının üç misli olurken, 1 yaş ile 2 yaş arasında sadece 2,5 kg en fazla 3 kg alacaktır. Bu dönemde iştah değişiklikleri yaşanabilir. Yemek seçmeye başlayabilir. Diş çıkarma dönemlerine özellikle dikkat edilmelidir. Bebeğin açlık tokluk belirtilerinin iyi okunması gerekir.

Bebek 2 yaşına doğru ilerlerken büyüme hızı ilk seneden çok farklıdır. İlk sene bebekler doğum kilolarının 3 misli büyür. Yani 3 kg doğmuş bir bebek 1 yaşında 9 kilo olur. Bir yaş ile 2 yaş arasında ise sadece 2 ile 3 kg arasında kilo alır. Üç kg doğan bir bebek iki yaşının sonunda doğum ağırlığının yaklaşık 4 misli olur ve 12 kg’a gelmiştir. Büyüme hızı ciddi oranda azalır. Kilo alımı neredeyse ilk senenin üçte birine kadar düşer. Bu programlama bebeğin kendi sisteminde vardır ve iştah oynamaları görülmesi de doğaldır.

Bebeğiniz yemek seçiyor mu?

İlk sene bebek, annelerin seçtiği besinleri annelerin istediği miktarlarda yerken, 1 yaşından sonra bazı besinleri yememeye başlayabilir veya bazı günler iştahı çok az olabilir. Bu durum anneleri, bebeğin kan şekerinin düşebileceği veya büyümesinin etkilenebileceği düşüncesiyle endişelendirebilir. İştah oynamaları 1 hafta kadar sürdükten sonra birden aşırı yeme isteği şekline dönüşebilir. İştahsız hafta iştahlı geçen sonraki hafta ile dengelenir.Tat seçimleri, bazı tatlara eğilim, bazı tatlardan uzaklaşma gibi seçicilik de başlar. Bu durum endişe duyulmaması gereken büyümenin doğal bir parçasıdır. Genellikle çocuklar, bu dönemde daha kolay yiyebildikleri, tadı çok keskin olmayan yemekleri tercih etmeye başlarlar. Bazı bebekler çok fazla etçi olmaya eğilim gösterirken bazıları da ciddi biçimde makarnacı pilavcı olmaya başlayabilirler.

Onların beğendiği besinlere değişik tatlar katarak reddettikleri değişik besinler almalarını sağlamak annelere düşer. Bazı çocuklar bu dönemde sebzelerden ciddi biçimde uzaklaşmaya başlar. Bu durumda anneler, bebeklerin ellerine havuç, karnabahar gibi sebzeleri çiğ vermeyi deneyebilirler. Cazip soslar hazırlayıp sebzeleri bu soslara daldırıp lezzetlendirebilirler. Her türlü yeşil içeren sebze çorbaları pişirebilirler.Yanına biraz krema ekleyerek sebzelerin tadı yumuşatılabilir ve yenmesi istenilen besin çocuğa zorlanmadan yedirilebilir. Çocuğa değişik ortamlarda yedirmek ve onu oyalamak da seçicilik konusunda yardımcı olabilir.

Her öğün bir yemek yeme antremanıdır!

Bu yaştaki çocuklar, besini kendi ellerinde tutmak isteyebilirler. Buna mutlaka izin verilmesi gerekmektedir. Bu antrenmanlarda öncelikle kolay yiyebileceği besinler verilir. Örneğin sivri olmayan bir çatalı, yumuşak köfteye batırarak bebeğin kendi kendine yemesi sağlanabilir. Aynı şekilde önlerine yumuşak sebzeler koyarak elleriyle yemeleri sağlanabilir. Sert besinlerin bazıları yumuşatılarak, yenmesi kolaylaştırılabilir. Örneğin kabak gibi sebzeleri sevmeyen bir çocuğa küçük mücverler yaparak kabak da yenilebilir hale getirilebilir. Mücveri kendisi eline alarak yoğurdun içine sokarsa aslında hiç zevk almadığı kabaktan zevk almaya başlayacaktır.

1-2 yaş arası dönem, çocukların diş çıkarma dönemidir. Bebeklerin altıncı-dokuzuncu ayından sonra başlayan diş çıkarma dönemi 1- 1,5 yaş arasında iyice hızlanır. Dişler çıkarken ağız içinde ağrılı, hassas noktalar oluşmaya başlar. Çocuklar bu nedenle de iştah oynamaları yaşayabilirler. Dişleri ağrıyan çocukların diş çıkarma dönemlerinde ağızlarını ferahlatıcı şekilde beslemek gerekir. Çok sıcak besinlerdense, yoğurt gibi daha soğuk besinler, ağız içinde ferahlık yaratırlar ve çocukların diş çıkarma döneminde ağız içi sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olurlar.

1-2 yaş çocuklarının öğünleri hazırlanırken, açlık ve tokluk durumları iyi takip edilmelidir. Çok aç bırakmadan ve toklarsa zorla beslemeye kalkmadan beslenme düzeni oturtulmalıdır.

Örneğin çocuk yemekten önce bir bardak meyve suyu içmişse ve tam tokluk hissettiği için yemek istemiyorsa, onu biraz bekletip acıkınca tekrar denemesi uygun olur. Kaşık kavgaları, zorlayarak beslemeler daha ilerisi ve sofra adabı için hiç önermediğimiz tutumlardır ve bunlardan kaçınılmalıdır. Diş çıkarma dönemlerinin iyi takip edilmesi ve bebeğin sıkıntısı varsa beslenmesinde daha anlayışlı bir tutum takınılmasında fayda vardır.

Yemek yerken çocuk anne babayı örnek alır

Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de bebeğin daima sizleri örnek alacağıdır. Bu örnek alma doğumla başlar ve bebek beyninin geliştiği ilk yıllarında anne ve babanın yaptıklarını sürekli kayda alır. Anne babalar yemeklerini bebeklerinin yanında yemelidir. Bebeğin sevmediği gıdaları, anne ve babalar severek yediklerini bebeğe göstermelidir. Çocuğun reddettiği besinleri anne babalar 8-10 kez hatta bazen yıllarca çocuğa örnek olarak yemelidirler ki çocuk da onları örnek alsın. Görüldüğü gibi 1 yaş sonrası dönem, çocuğun yaşantısında birçok değişikliklerin olduğu, iştah oynamalarının geliştiği bir dönemdir. Bazı çocuklar iştah oynaklığı nedeniyle bir hafta çok az eyrler, bir sonraki hafta ise adeta önceki haftayı da telafi edecek kadar yerler. Bu durumda kilo artışı basamaklı olur. Bu nedenle kilo takibi bir yaşından sonra günlük veya haftalık değil, bir iki ayda bir yapılmalıdır. Bu dönemlerde anneler çocuklarını empatiyle beslemeye çalışmalıdır ki yeme ve yedirme dönemleri keyifli olsun..

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.