BEBEĞİNİZ İÇİN ALTIN BESİNLER | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

BEBEĞİNİZ İÇİN ALTIN BESİNLER

FAVORİLERE
EKLE
15

1-2 YAŞ ARASINDA BESİNLERİN DAĞILIMI

1 yaş ile 2 yaş arasında bebeklere verilebilecek besinlerin dağılımı nasıl olmalı? Kaç öğün yemeliler ve ne kadar yemeliler? Genellikle 3 ana, aralarda da 2 ara öğün almaları önerilir. Elbette ki süt ürünleri de unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenmeyi sağlamak için neler yapılabileceği hakkında bilgi almak için sitemizdeki diğer makalelere de başvurabilirsiniz.

1 yaşını geçtikten sonra artık çocuklara evde pişen yemeklerden verilmelidir. Bu dönem artık sofra yemekleri dönemidir. Ancak öğünlerinin içeriğindeki besin dağılımına da dikkat etmek gerekir. Özellikle öğlen ve akşam yemeklerinde aynen bir erişkin beslenmesinin biraz minyatür modeli gibi davranılabilir. Öğün içeriğinde bir miktar protein, bir miktar karbonhidrat, bir miktar sebze ve bir miktar da süt ürünü bulundurmaya özen gösterilmelidir. Bu dağılımın ayarlanabilmesi için protein grubundan et, tavuk, balık veya baklagillerden bir örnek koyulabilir. Sebze grubu zaten mevsimine göre seçilecek bir sebze olacaktır, karbonhidrat grubunda da makarna, pilav, bulgur pilavı, patates olabilir. Bir süt ürünü, örneğin ayran verilerek öğünün içeriği dengelenebilir. Her birinden yani karbonhidrat, protein, sebze ve süt ürününden 1,5-2 çorba kaşığı vermek yeterli olacaktır. Ancak bebek bazı günler çok iyi yerken, bazı günler isteksiz olabilir. Bu içeriklerin bulundurulması, bebeğin deneyimleyerek bu gıdalardan hangilerini sevdiğine, hangilerini sevmediğine karar vermesine yardımcı olacaktır.

Ara öğünler günlük öğünlerin aralarına serpilmelidir. Üç ana öğünü oluşturduktan sonra ara öğünlerde de birtakım atıştırmalıklar gerekebilir. Meyve dilimleri ve kayısı, mürdüm eriği gibi kuru meyveler veya evde yapılmış bir ev keki, ev kekinin yanında verilen biraz süt veya yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalar öğün aralarını doldurmak için son derece yeterli olacaktır. Özetle bir yaş ile iki yaş arasında çocuklara üç tane ana öğün bir veya iki tane de ara öğün vermek yeterli olur. Süt ürünlerinden de günde yaklaşık 600-700 g almaları yeterlidir. Bu nedenle özellikle çalışan annelerin bebeklerine, haftalık beslenme planı yapmaları uygun olacaktır. Haftalık beslenme planında günlere dağılmış bir şekilde sebzeler ve meyveler yerleştirilmeli karbonhidrat da eklenerek öğün tamamlanmalıdır.. Bu sağlandığı sürece bebek her türlü meyve ve sebzeyi kendi isteği dahilinde, kendi sınırları içinde yiyecektir ve büyümesi bu dönem içinde son derece sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.