Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Bebeğimin inek sütüne alerjisi var mı?

 

Bebeğim süt ürünleri tükettikten sonra iyi görünmüyordu. Doktora başvurunca öğrendim ki bebeklerin inek sütüne alerjisi olabiliyormuş. Bu konuda daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Bu sorunla başa çıkmak için uygulayabileceğim bir çözüm var mı?

Cuma, Haziran 22nd, 2018

İnek sütüne alerji tamam ama hangisine?

İnek sütü; içinde bulunan proteinlere karşı olan bir alerjinin ya da sütteki şekere karşı olan bir intoleransın sebebi olabilir.

İnek sütündeki proteinlere alerji vakalarının sayısı geçtiğimiz on yılda iki katına çıkmıştır (çok sayıda sebebi bulunmakla birlikte liste, uzmanlara göre hala belirsizdir). Çocuklardaki gıda alerjilerinin %13’ünü teşkil eder ve 2 yaşın altındaki bebeklerin yaklaşık %3’ünü etkiler. Çocuğun inek sütünden kesildiği durumların %80’inin fazlasında bu durum bir veya iki yaşına doğru kaybolmuştur. Etkilenen çocukların %20’sinde ise kalıcı olarak devam eder. Bebeğinizin alerjileri olması durumunda aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır.

Kolay teşhis edilemez

Bu alerji tipi nasıl anlaşılır? Belirtiler çocuktan çocuğa değiştiği ve diğer durumlarla karıştırılabileceği için fark etmesi kolay değildir.

İnek sütündeki proteinlere alerji olduğunu gösteren üç ana semptom tipi aşağıdaki gibidir:

  • Deride: pullanma, egzama, yüzde kızarıklık veya solukluk, ödem (şişme).
  • Sindirim sisteminde: besinin mideden yemek borusuna geri kaçması(reflü), kusma, kabızlık, kronik ishal (yeni doğan bebeklerde), karın ağrısı (küçük çocuklarda).
  • Solunum sisteminde (vakaların %20 ila %30’u): hırıltılı öksürme, astım, nefes almada zorluk.

Çok daha nadir olarak, derhal hastaneye yatırılmayı gerektiren anafilaktik reaksiyon (kan dolaşımının büyük sekteye uğraması ile birlikte tansiyonda ani düşüş).

Laktoz intoleransı ise bebeğin laktaz enzimi eksikliğine bağlı olarak sütte bulunan bir şeker olan laktozu sindirememesiyle karakterizedir ve alerji ile karıştırılmamalıdır.

Doktorunuzun şüphelerini doğrulamak için çocuğunuz öncelikle bir uzmanla tam alerji testinden geçmelidir. Uzmanlar sindirimdeki alerji durumunu görmek ve kan tahliliden elde edilen verilerle karşılaştırmak için deri testleri (anında reaksiyon) yaparlar ve bir yama testi ya da bir provokasyon testi kullanırlar.

Ailemin bir alerji öyküsü var. Bu da bir etken midir?

Bir ebeveyn ya da kardeşi inek sütüne alerjik olsa da yeni bebek aynı alerjiye sahip olmayabilir. Bununla birlikte başka çeşit alerjileri bulunan ailelerde gıda alerjileri daha yüksek bir seviyede gözlemlenmiştir.

Alerjileri olan çocuğuma hangi yemeklerden verebilirim?

Teşhis doğrulandı: çocuğunuzun inek sütüne alerjisi ya da intoleransı var. Tedavi bu malzemenin çocuğunuza hiçbir şekilde verilmemesini gerektirdiği için çocuğunuzu nasıl besleyip katı yemeklere başlatabileceğinizi kara kara düşünüyorsunuz. Elbette doktorunuzun tavsiyelerine uyacaksınız ama göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç fikir verecek olursak:

  • Öncelikle yenidoğan mamasının yerini yeni doğan bebekler için inek sütünün yerine sık sık kullanılan hidrolize protein maması (hipoalerjik mama ile karıştırılmamalıdır) alacak. Bu özel süt bebeğinizin önceden tükettiği sütten hiçbir açıdan daha az zengin değildir ve büyümelerine en azından aynı ölçüde katkıda bulunur. Bazı inek sütü proteinleri sütünüze geçebildiği için emzirirken tüm süt ürünlerinden uzak durmanız tavsiye edilir.
  • Ayrıca, günlük gıdaların inek sütü proteini içeriklerini tespit etmek için tüm etiketleri okumayı öğrenmeniz de gerekecek. En çok bilinen ifadeler: süt tozu, kazein, kazeinat, laktoglobulin, laktalbumin, whey, vs. (liste daha devam eder). Gözünüzü alıştırın!

Peki ya soya sütü. Fransa iyi sağlık ve güvenlik kurumu üç yaş altı çocuklar için soya kullanılmasını önermemektedir.

İnek sütü alerjisi bebeğinizi besleme şeklinizi karıştıracak olsa da alerji uzmanınız ve düzenli olarak gittiğiniz doktorunuz besin gelişimi konusunda size tavsiye verebilecektir.

Anne sütündeki antikorlar gıda alerjilerine karşı mümkün olan en iyi korumayı sağlar. En iyi önleyici etki için tercihen en azından altı ay ve mümkün olduğunca emzirmeye devam etmeniz gerekir.

Bebeğinizdeki belirtileri kontrol etmek için tıklayınız.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.