Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebeği İlk Kez Bakıcıya Bırakmak

Bebeğimi Nasıl Bırakacağım?

 

Doğumdan sonra ilk kez dışarı çıkıyorum ve bebeğimi evde bakıcısıyla bıraktığım ilk gecem! Biraz endişeliyim. İşe geri döndüğümde nasıl olacak?!

21.01.2020

Bebeğinizi birkaç saatliğine bırakma düşüncesi bile midenize yumruk atılmış gibi hissettiriyor olabilir. Bakıcısı ona düzgün bakabilecek mi? Ya bunun için çok erkense? Endişelenmeyin: hem siz hem de bebek için ayrı kalmak er ya da geç gerçekleşmelidir. Bebeğinizin kimliğinin oluşmasına ve kendine güveninin gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda dengeli bir anne-çocuk ilişkisini kurmanıza destek olur. 

 

İlk ayrılık

Sonunda o gün geldi çattı: siz belki de partnerinizle dışarıda romantik bir gece geçirirken bebeğiniz evde bakıcısıyla olacak. Bu durum sizde bazı endişelere neden olabilir ve bu normaldir ancak bunu bebeğin hissetmesine izin vermemelisiniz. Bakıcı gelmeden önce ona normalden daha fazla sarılmak bebeğin ruh halini pek de iyi etkilemeyebilir. 

Kendinizi telkin etmek için bakıcıyla bir iletişim sistemi kurabilirsiniz. Bakıcıdan bebeğin ne zaman uyuduğunu bildiren bir mesaj atmasını isteyebilir ya da film arasında ve restoranda onu arayabilirsiniz. Ayrıca “ne olur ne olmaz” diye, ailenizin veya doktorlarınızın iletişim bilgilerini verebilirsiniz.

 

Keyif ile suçluluk hissi arasında işe geri dönmek

Eğer bebeği bir akşamlığına bırakmak zor geliyorsa, onu tüm gün bakıcıya ya da kreşe bırakmanız gereken iş hayatına geri dönmenin ne kadar zor olacağını hayal etmeye çalışıyorsunuzdur. Yeniden işe dönmeyi istemek ve bebeğinizi başkasıyla bırakmanın suçluluğu arasında bölünmüş halde olabilirsiniz. 

 

Olaylara daha olumlu bakmayı deneseniz nasıl olurdu? 

Bebeğiniz yeni insanlarla tanışacak, arkadaşlar edinecek ve siz de ofisten uzakta kahve araları ve öğle yemekleriyle yeniden sosyal hayatınıza geri döneceksiniz. Kafanızı toplayacak ve günün sonunda bebeğinize geri dönmek için daha da sabırsızlanacaksınız.  

Akşam olduğunda eğer bebeğiniz sizi görmezden gelir ya da tanımak istemezse, bu tepkinin normal olduğunu unutmayın. Bebeğinize, tüm gün ona bakan kişiden ayrılması için biraz zaman tanımalısınız (aslında bu durum bebeğin bakıcısını sevdiğine dair bir işarettir). Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa, bunun nedeni üzgün olması değil, tüm günün duygu yükünü atmaya ihtiyacı olmasıdır. Annesinin kollarında birkaç dakika ona iyi gelecektir.

 

Bebeğin iyi hissetmesine yardımcı olmak için ipuçları

Ayrılık ve yeniden bir araya gelme, dikkatle yönetilmesi gereken süreçlerdir. İletişim kurma ve açıklama esastır. Bebeğinizi her bıraktığınızda, günü bakıcısıyla geçireceğini ona açıklayın, birlikte oyunlar oynayacakları, dışarı çıkabilecekleri yerler hakkında bir fikir verin ve akşam geri döndüğünüzde yeniden görüşeceğinizi ona hatırlatın.

Bebeğinizi almaya gittiğinizde güzel bir gün geçirip geçirmediğini anlamaya çalışabilir, kendi gününüzün de güzel geçtiğini ama onu gördüğünüz için mutlu olduğunuzu anlatabilirsiniz. 

 

Bebeğinize, yanında olmasanız bile onu düşündüğünüzü gösteren başka yollar da vardır. Geçiş sürecinde tabi ki en sevdiği oyuncağı ideal bir araçtır. Ona bir kumaş parçası ya da şallarınızdan birini vererek ihtiyacı olduğunda kokunuzla kendisini telkin etmesini sağlayabilirsiniz. 

Eğer durumla ilgili rahatsanız bebeğinizin de bunu hissedeceğini ve rahatlayacağını unutmayın. 

 

Metin’in annesi Duygu

“İşe döndüğümde ve özellikle oğlumu bakıcısına bıraktığımda biraz üzgündüm ama bana çok iyi geldi.  Çalışma arkadaşlarımı yeniden görmek ve projelerime geri dönmekten memnunum. Akşamları oğlumu almaya gittiğimde ise beni gördüğünde yüzünün aydınlanmasını ve kocaman gülümsemesini görmeye bayılıyorum.
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.