Bebeğimi hangi sıklıkta emzirmeliyim? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Bebeğimi hangi sıklıkta emzirmeliyim?

FAVORİLERE
EKLE

Hangi sıklıkta, ne kadar süreyle emzirmeliyim?

Her bebeğin emzirme alışkanlıkları farklı olabilir. Bebeğinizin emzirme alışkanlıklarında kendi yolunu çizmesine izin vermeniz önemlidir.

31 (1)
31 (1)

Hangi sıklıkta, ne kadar süreyle emzirmeliyim?

Her bebeğin emzirme alışkanlıkları farklı olabilir. Bebeğinizin emzirme alışkanlıklarında kendi yolunu çizmesine izin vermeniz önemlidir.

Bebeğinizi emzirme sıklığınız gelişim dönemine göre değişiklik gösterir.

İlk haftalar

Bebeğinizi her istediğinde ve istediği süre kadar emzirin. Emme seanslarının bazen çok uzun bazense çok kısa sürdüğünü, bebeğinizin bazen çok sık bazen ise çok seyrek emdiğini göreceksiniz. Bazı bebekler her bir buçuk – iki saatte bir emerler. Bu çok normaldir. Bebeğinizin tutarlı şekilde günün belirli saatlerinde, örneğin saat 5 ve 7 arasında, sürekli emdiğini görebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda sizin sütünüzün en az olma eğiliminde olduğu saatlerdir. Endişelenmeyin, bu çok normaldir. Sadece bu durum çok yorucu olabildiğinden olabildiğince çok istirahat etmeye çalışın.

6-9 hafta

Bebeğiniz zamanla bir emme programı geliştirecektir. Rutine girebilir de, henüz girmeyebilir de. Bir emme günlüğü tutmaya çalışın, bebeğinizin her beslenmesinin saatini ve süresini kaydedin. Bu nasıl bir program oluştuğunu anlamanıza ve bir rutin oluşturmanıza yardım eder.

Beslenme seansları ne kadar sürmeli?

Her bebek farklıdır, bu nedenle bebeğinizin bu konuda kendi yolunu çizmesine izin vermeniz önemlidir. Genel bir rehber olarak, emme seansları 10 dakika ile yaklaşık 45 dakika arasında sürer denilebilir. Bebeğinizin ne zaman doyduğuna karar vermesine izin verin. Ardından bebeğinizin gazını çıkarmaya ve tekrar beslemeye çalışın. Bebeğiniz göğsünüzden başını çekerek ya da uyuyarak doyduğunu belli edecektir. Bebeğiniz bir göğsünüzü emerek tamamen boşalttığında diğer taraftan da emzirmeye çalışın. Her beslenmede her iki göğüsten birden emmek istemeyebilir. Her emmede, bir önceki sefer ikinci olarak verdiğiniz göğsünüzden emzirmeye başlayın. Bebekler, yaklaşık olarak:

  • On günlükken
  • Altı haftalıkken
  • Üç aylıkken
  • büyüme atağına girerler.

Bu dönemlerde bebeğiniz çok daha sık emebilir, ancak bu durum farklılık gösterebilir ve bebekler emdikleri süt miktarını gerektiğinde ihtiyaçlarına göre düzenler.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.