Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Bebeğim ağlıyor, ne yapmalıyım?

 

Bebeğimin doğum sonrasındaki ağlamaları içimi neşeyle doldurmuştu. Ancak eve döndükten sonra sızlanmayla inleme arasında gidip gelen ağlamaları beni endişelendiriyor. Ne yapacağımı bilemiyorum ve çaresiz hissediyorum. Bebeğimin bana ne anlatmaya çalıştığını anlamıyorum.

Salı, Temmuz 3rd, 2018

Ağlamak bebekler için bir iletişim ve ifade şeklidir. Bebeğiniz ağlayarak aç, yorgun, sıkılmış vb. olduğunu anlatır. Fakat bu dilin çözülmesi zordur. Bebeğinizin ağlamalarını anlamayı öğrenmek için  size birkaç tavsiyemiz var.

Zor bebek diye bir şey yoktur!

Bebekler dünyaya ağlayarak gelirler. Bu hayati bir reflekstir. Hava ile temas edince solunum sistemleri çalışmaya başlar. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca yenidoğanın ağlamaları,  bir “yaşam içgüdüsüne” işaret eder. Hayatta ve dinç olduğunu gösterir.

Yetişkinlerin aksine, ağlama bebeklerde her zaman bir mutsuzluk belirtisi değildir. Ağlamak bebeklerin dış dünya ile iletişim kurabilmelerini ve etraflarındakilere ne istediklerini anlatabilmelerini sağlar. Acıktıklarını, diş etlerinin veya midelerinin ağrıdığını söylüyor olabilirler. Yanlış anlaşıldıklarını düşündükleri zaman kızgınlıklarını bile ifade ediyor olabilirler! Genelde ağlamak bebekleri rahatlatır ve gerginliklerini alır.

Bebeğiniz ağladığında mutlaka yanına gidin. Ağlamak, bir şeye ihtiyaç duyduklarının ve sizi istediklerinin bir belirtisidir. Bebeğinize yanında olduğunuzu göstermelisiniz. Bebeğiniz size güvenebileceğini bildiği için dünyaya daha güvenle bakacak ve bu da büyümesine yardımcı olacak!

Timsah gözyaşları mı yoksa gerçek acı mı?

Bebeğinizin kullanım kılavuzu yoktur. Fakat günler geçtikçe her bir ağlamasının ne anlama geldiğini öğreneceksiniz. Birkaç hafta geçtikten sonra bebeğinizin ağlamalarını tanıyabilir ve ne zaman aç, yorgun veya altını ıslatmış olduğunu anlayabilirsiniz. Bebekler ilk birkaç ay kolik sebebiyle ağlayabilir. Kolik, son derece sancılıdır ve bebeğinizi sakinleştirmiş, kollarınıza almış olsanız bile, her seferinde kolay olmayabilir.

Bebeğinizi sakinleştirip rahatlamasına faydalı olacak birkaç tavsiye;

Bebeğiniz ağlamaya başladığında ilk içgüdünüz sorunun ne olduğunu öğrenmek olacaktır. Sebebi her zaman ilk bakışta anlaşılmaz. Çeşitli olasılıkları göz önünde bulundurun ve farklı çözümler deneyin: sarılma, uyku, en sevdiği oyuncağı... Peki ya hiçbir şey işe yaramazsa?

Paniğe kapılmayın ve evde bebekle yalnız durmayın, dışarı çıkın! Bebek arabası ve aracınız bebekler üstünde inanılmaz rahatlatıcı etkilere sahip olabilir.

Babasını da unutmayın! İşten eve geldiğinde yorgun olsa dahi biraz temiz hava almak ya da en iyi arkadaşınızla buluşmak üzere bebeğinizi ona bırakın. Sizin de göreceğiniz üzere babası başlarda bu sorumluluğu üstlenme konusunda endişeli olsa da bebeğiyle geçireceği bu kıymetli zamanın önemini çok geçmeden anlayacaktır.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.