Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebeğim ağlıyor ne yapmalıyım

Bebeğim Ağlıyor, Ne Yapmalıyım?

 

Bebeğimin doğum sonrasındaki ağlamaları içimi neşeyle doldurmuştu. Ancak eve döndükten sonra sızlanmayla inleme arasında gidip gelen ağlamaları beni endişelendiriyor. Ne yapacağımı bilemiyorum ve çaresiz hissediyorum. Bebeğimin bana ne anlatmaya çalıştığını anlamıyorum.

13.06.2018

Ağlamak bebekler için bir iletişim ve ifade şeklidir. Bebeğiniz ağlayarak aç, yorgun, sıkılmış vb. olduğunu anlatır. Fakat bu dilin çözülmesi zordur. İşte, size bebeğinizin ağlamaları ile ne anlatmaya çalıştığını anlayabilmeniz için birkaç tavsiye:

Zor bebek diye bir şey yoktur!

Bebekler dünyaya ağlayarak gelirler. Bu, hayati bir reflekstir. Hava ile temas edince solunum sistemleri çalışmaya başlar. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca yenidoğanın ağlamaları, sindirmesi zor olsa da bir “yaşam içgüdüsüne” işaret eder. Hayatta ve dinç olduğunu gösterir.

Yetişkinlerin aksine, ağlama bebeklerde her zaman bir mutsuzluk belirtisi değildir. Ağlamak bebeklerin dış dünya ile iletişim kurabilmelerini ve etraflarındakilere ne istediklerini (sarılma, arkadaş vb.) bildirebilmelerini sağlar. Acıktıklarını, diş etlerinin ağrıdığını veya midelerinin ağrıdığını söylüyor olabilirler. Yanlış anlaşıldıklarını düşündükleri zamanlarda kızgınlıklarını bile ifade ediyor olabilirler! Genelde ağlamak bebekleri rahatlatır ve gerginliklerini alır.

Bebeğiniz ağladığında mutlaka yanına gidip bakın. Ağlamak bir şeye ihtiyaç duyduklarının ve sizi istediklerinin bir belirtisidir. Bebeğinize yanında olduğunuzu göstermelisiniz. Bu onları huysuzlaştırır diye bir kaide yoktur! Tam aksine, bebeğiniz size güvenebileceğini bildiği için dünyaya daha güvenle bakacak ve bu da büyümelerine yardımcı olacak!

Timsah gözyaşları mı yoksa gerçek acı mı?

Bebeğinizin kullanım kılavuzu yoktur fakat günler geçtikçe her ağlamasının ne anlama geldiğini öğreneceksiniz. Birkaç hafta geçtikten sonra bebeğinizin ağlamalarını tanıyabilecek ve ne zaman aç, yorgun veya altını ıslatmış olduğunu anlayabileceksiniz.

Bebekler ilk birkaç ay kolik sebebiyle ağlayabilir. Kolik, son derece sancılıdır ve bebeğinizi sakinleştirmeniz kollarınıza almış olsanız bile her seferinde kolay olmayacaktır.

Bebeğinizi sakinleştirip rahatlamanıza faydalı olacak birkaç tavsiye

Bebeğiniz ağlamaya başladığında ilk içgüdünüz sorunun ne olduğunu öğrenmek olacaktır. Sebebi her zaman ilk bakışta anlaşılmaz. Çeşitli olasılıkları göz önünde bulundurun ve farklı çözümler deneyin: sarılma, uyku, en sevdiği oyuncağı... Peki ya hiçbir şey işe yaramazsa?

Paniğe kapılmayın ve bebeğinizle eve kapanmayın, dışarı çıkın! Bebek arabası ve aracınız yenidoğanlar üstünde inanılmaz rahatlatıcı etkilere sahiptir.

Babayı da unutmayın! İşten eve geldiğinde yorgun olsa dahi biraz temiz hava almak ya da en iyi arkadaşınızı aramak üzere bebeğinizi ona bırakın. Sizin de göreceğiniz üzere babası başlarda bu sorumluluğu üstlenme konusunda endişeli olsa da bebeğiyle geçireceği bu kıymetli zamanın önemini çok geçmeden anlayacaktır.

Emzik: Kullanmalı mı kullanmamalı mı?

Emzik bebeğinizi sakinleştirebildiğiniz tek yöntemse kullanın fakat bir alışkanlık haline getirmeyin. Bebeğiniz ağladığı zaman emziği vermeden önce ona sarılarak veya sakince konuşarak sakinleştirmeyi deneyin.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.