Baba olmak | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Baba olmak

FAVORİLERE
EKLE

İlk kez baba olacaklara 8 altın ipucu!

Baba olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren artık yepyeni biri olmaya başladınız demektir.

4
4

İlk kez baba olacaklara 8 altın ipucu!

Baba olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren artık yepyeni biri olmaya başladınız demektir.

Güzel haber! Ancak baba olma duygusuna alışmak ilk aşamada kolay olmayabilir. Bu yüzden şu 8 altın ipucuyla başlayabilirsiniz.

1. Asla paniklemeyin

Baba olacağınızı öğrenmek dünyanızı alt üst edebilir. Birbiriyle çelişen şeyler hissedebilirsiniz. Mesela aynı anda hem heyecan hem de korku hissedebilirsiniz. Nasıl bir baba olacağınız veya mali açıdan çocukla nasıl başa çıkacağınız konusunda endişelenebilirsiniz. Yine de, asla paniklemeyin. Sizden önce milyonlarca erkeğin baba olduğunu ve hayatta kaldığını unutmayın! Tanıdığınız diğer babalarla konuşun, tecrübelerine danışın, ferahlayın.

2. Eşinizin yanında olun

Bu onun için en önemli şey. Ultrasonlara ve doğum öncesi randevulara gitmeye çalışın, eşinizin doğum planı yapmasına yardımcı olun. Eğer eşiniz sigarayı bırakmışsa siz de bırakın ve onunla birlikte sağlıklı bir diyet uygulamaya başlayın. Bu desteğiniz onun gözünde en az 1000 baba puanı demek!

5

3. Bol bol araştırın

Sorularınızın çoğuna internetteki zengin bilgi ağı sayesinde bir cevap bulabileceğinizi kısa sürede göreceksiniz. Sağlıkla ilgili konulardaysa uzmanlara danışmanızda fayda var. Uzman ekibimiz her zaman yanınızda!
Ayrıca ara sıra eşinizin başucunda duran hamilelikle ilgili kitaplardan birini alabilir ve bir göz gezdirebilirsiniz. Doğum öncesi kurslara gitmeye de çalışın, orada sizinle fikir alışverişinde bulunacak pek çok ‘endişeli’ müstakbel baba ile tanışabilirsiniz.

4. Anlayışlı olmaya çalışın

Eşinizin ruh halindeki değişiklikler, hamilelik belirtileri ve garip şeylere aşermesi sizin için hayatı bazen zorlaştırabilir ancak kendinizi onun yerine koyun! Vücudunda bir şeyler gelişiyor, geleceğe dair tüm düşünceler bazen onu endişelendirebiliyor. Kolay değil. Sabırlı olun ve onun neler yaşadığını anlayabilmek için konuşmaya zaman ayırın.

5. Ev erkeği olun

Mide bulantıları, yorgunluk ve hamileliğin daha sonraki dönemlerinde başa çıkması gereken kocaman bir karın ile eşiniz için hayat çok kolay değil. Ev işlerinin büyük bölümünü yaparsanız, en çok ihtiyaç duyduğu dinlenme saatlerini ona hediye etmiş olursunuz.

6. Cinsel hayatta da duyarlı olun

Doktorunuz size aksini söylemedikçe, hamilelik esnasında cinsel ilişki tamamen
güvenli. Eşiniz hamileliğin ilk dönemlerinde kendini pek seksi hissetmeyebileceğinden ona
sabır ve duyarlılıkla yaklaşın. Sabah bulantısı ve yorgunluk hissi geçtiğinde libidosunun
eski haline döndüğünü görebilirsiniz. Gebelik ilerledikçe, müstakbel babaların çoğu, özellikle
de son dönemlerde cinsel ilişkide bulunmak konusunda kendini rahat hissetmez,
endişelenmeyin, bu son derece normal.

6

7. Doğumun ortağı olun

Gözünüz korkmasın. Doğumun ortağı olmaya hazırlanmak aslında çok kolay. Bunun en iyi yolu doğum öncesi kurslara gitmek. Burada, örneğin eşinize içecek bir şeyler vermek, ona masaj yapmak ve pozisyon değiştirmesine yardımcı olmak gibi eşinize destek olmanın çok farklı yollarını öğrenebilirsiniz. Kasılmaları arttıkça eşinizi hem konuşmalarınızla, hem de gevşeme ve nefes alma teknikleriyle rahatlatmaya çalışın, bu destek ona çok iyi gelecektir. Eğer gerekirse ebeler ve doktorlarla eşiniz adına konuşabilmeniz için doğum planı yapmasına da yardımcı olun.

8. Doğumdan sonra desteğe devam

Doğumdan sonraki ilk günlerde tüm ilgi anne ve bebek üzerinde olacak, kendinizi dışarıda kalmış gibi hissetmemeye çalışın. Kolları sıvayın ve bebeğinizin altını değiştirmeye ve ağladığında onu sakinleştirmeye başlayın. Eşinizin yeterince istirahat edebilmesi için ev işlerini halletmeye çalışın. Ayrıca eşinizin çok yorulmaması için ziyaretçilerle ilgilenecek birine de ihtiyacınız olabilir. Tüm yiyecek veya pratik yardım önerilerini kabul edin ve bu çılgınca, uykusuz dönemin keyfini çıkarın. Çünkü siz daha farkına bile varmadan sona erecek, sonra eşinizle birlikte bu dönemi tatlı anılar olarak hatırlayacaksınız.

7

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.