ANNE SÜTÜNÜN EŞSİZ YÖNLERİ | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

ANNE SÜTÜNÜN EŞSİZ YÖNLERİ

FAVORİLERE
EKLE
anne_sutunun_essiz_yonleri_ic

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

Bu bölümde bebeklerin anne sütü ile beslenmelerinin bebeklere, annelere, babalara ve doğaya olan faydaları hakkında bilgi verilmektedir.

Anne sütünün faydaları sonsuzdur. Bebeğin büyümesinde önem taşır. Bütün bebekler ilk 6 ay içinde çok hızla büyürler ve daha sonra büyüme hızları yavaşlar. Öyle ki 4-5 aylık olduklarında doğum ağırlıklarının iki katına ulaşırlar. Bu büyüme sadece vücut büyümesi değil tüm organların özellikle de beynin büyümesini de içerir.

İnsan yavrusunun beyni doğduğu zamana göre ilk iki sene içinde iki misli büyümektedir. Bu büyüme programına en uygun besin de anne sütüdür.Anne sütü bebeğe verilebilecek en temiz, en steril besindir. Özellikle bebeklerin ishalden korunmaları ve dünya çapındaki ishale bağlı ölümlerin azaltılması açısından emzirme çok önemlidir. Anne sütü, bebeği başkaenfeksiyonlardan da korur. Anne sütü alan bebeklerde hastaneye yatma olasılığı daha düşüktür ve hastalıkların seyri daha iyidir ve daha kolay atlatılırlar.

Büyümeye olan etkilerinin yanı sıra, anne sütünün uzun dönemli yararları da vardır. Anne sütü sayesinde bağırsaklarda gelişen floraya bağırsakların vazgeçilmez mikrop dünyası yani florası denilir. Bu bakteri örtüsü bebeğin ilk aylardan itibaren sadece anne sütü alması ile gelişir. Bu bakteriler, sağlıklı bir ortam oluştururlar ve bebeği ömür boyu gelişecek pek çok ciddi hastalıktan korurlar. Anne sütü alan bebeklerde obezite ve Tip II diyabet daha az görülmektedir. Anne sütünün kanser riskinde bile azalma yaptığı bilinmektedir. Emzirmenin bağırsakları birtakım romatizmal hastalıklardan da koruduğu bilinmektedir.

Emziren annenin kendine sağladığı faydalar

Emzirmenin annelere de büyük faydası vardır. Doğumdan sonra emziren annede salgılanan oksitosin hormonu nedeni ile her emzirme sırasında rahim kasılır. Oksitosin, gebelikte büyüyen rahmi kasıp, rahim kaslarını sıkıştırarak rahmin daha hızlı toparlanmasını sağlar. Rahmin kasılması ile plasenta vücuttan hızla uzaklaştırılır ve o bölgedeki kan damarları büzülür. Bu sayede annenin kan kaybı azalır. Bu nedenle bebeklerin doğar doğmaz annelerine verilerek annenin emzirmeye başlaması çok önemlidir. Emzirme doğumda alınan kiloların da çabuk verilmesini sağlar. Uzun dönemde meme kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Anne ne kadar uzun süre emzirmişse, meme kanserine karşı koruyuculuk o kadar yüksektir. Emziren annelerin kalp hastalıklarına karşı da korundukları bilinir.

Emzirme babaya ne yarar sağlar?

Emzirmenin babalara da yararı vardır. Yeni bir bebeğin doğduğu evde, gece ve gündüz birbirine karışır. Anne emzirirse, bebeği o doyuracağı için babalar geceyi daha rahat geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, bebeğin emzirilmesinin babanın işine dönme sürecini hızlandırdığı ve evdeki hayatı daha çabuk normale döndürdüğü söylenebilir. Emzirmenin ev ekonomisine de ciddi bir katkısı vardır. Annenin bebeğini emzirdiği evlerde, bebeğe yemek pişirmek için elektrik ve su harcanması gerekmediği gibi mama alınması da gerekmez.

Emzirin, doğayı koruyun!

Emzirmenin doğaya da katkısı vardır. Mama pişirmek için gereken enerjinin harcanmaması, biberon, biberon ucu, mama paketleri gibi atıkların ortaya çıkmaması doğanın kirletilmemesi açısından önem taşır.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.