Anne sütünü anlamak | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Anne sütünü anlamak

TAKİP ET

FAVORİLERE
EKLE

Bir mama nasıl “anne sütüne yakın” olur?

Bebeğiniz için en değerlisi anne sütüdür. Peki anne sütünün yetmemesi durumunda ne yapılması gerekir?

4
4

Bir mama nasıl “anne sütüne yakın” olur?

Bebeğiniz için en değerlisi anne sütüdür. Peki anne sütünün yetmemesi durumunda ne yapılması gerekir?

Bebek doğduğu andan itibaren en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün yetmemesi veya besin değerinin az olması halinde bebek mamalarına gereksinim duyulabilir. Bu durumda ne yapılması gerektiği konusunda bilgilenilmesi gerekir.

  • Anne sütü “whey” proteini zengin, laktoz içeren çok tatlı olmayan bir süttür. O nedenle anne sütüne en yakın bir mamanın seçimi ile bebeğin ihtiyaç halinde tekrar anne sütüne dönülebilmesi sağlanabilir. Anne sütü bir mucizedir, alfa-laktalbumin içerir; alfa-laktalbumin bebeğinizin açlık, ruh hali, uyku düzenini etkileyen hormonların üretimine öncülük yapar.
  • Tat hissini belirleyen temel içerik ise karbonhidrattır. Anne sütünde bulunan temel karbonhidrat laktozdur. Bu nedenle de anne sütünde belirgin bir tat bulunmaz. Bu sebeple, anne sütüyle beraber alınan bebek sütünün nişasta içermesi durumunda, bebeğin anne sütünü daha tatsız bulma ve bir süre sonra anne sütünü bırakma ihtimali ne yazık ki artmaktadır. Yeni bir anne olarak daima kendi sütünüze en yakın olan mamayı tercih ediniz. Bebek şekerli mamalarla bir kere tanıştıktan sonra bir daha kolay kolay anne sütüne dönmeyebilir.
  • Anne sütü sadece beslenme açısından önemli olmayıp aynı zamanda bebeğin bağışıklığının artmasına ve pek çok karşılaşacağı hastalıklara dirençli olmasına neden olur. İşte annelik mucizesi bebeğin doğduğu ilk saniyeden itibaren başlamaktadır.
  • Bebekler beslenirken gaz yapmaması için sütün belli bir oranda bebeğe gelmesi sağlanmalıdır. Böylece bebek sütünü emerken hava kapmamış, o da onu rahatsız etmemiş olur. Buna rağmen gaz oluşumu mümkündür. O durumlarda bebeği dik tutarak diğer elinizle hafifçe mideden yukarı hareketlerle ovuştururken yavaşça tıptıplanmasıyla bebeğin gaz çıkarması mümkün olur.

Hamilelik döneminde olduğu gibi, emzirme döneminde de annenin, kullanacağı ilaçları doktoruna danışmadan kullanmaması gerekir. Anne bu dönemde çok iyi beslenmeli ve özellikle vitaminler ile Omega3 kullanımını ihmal etmemelidir. Böylece bebeğin daha sağlıklı beslenerek geleceğin mutlu ve sağlıklı bir bireyi olması sağlanabilir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.