AĞIZ SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

AĞIZ SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

FAVORİLERE
EKLE
agiz_sagliginda_dikkat_ic

AĞIZ SAĞLIĞI

Bebeğin yeni çıkan dişlerini korumak ve onlara nasıl korunacağını öğretmek anne babanın görevidir. Çocuk 12 yaşına gelene kadar, süt dişleri ağızdaki varlığını korur. Süt dişleri, kalıcı dişlere de kılavuzluk yaptıkları için büyük önem taşırlar. O nedenle dişleri temiz tutmak, diş çürüklerini önlemek çocuklar için çok önemlidir. Çocukların ağız sağlığı, onların bir ömür boyu genel sağlığı açısından da son derece önemlidir.

İlk dişler

İlk dişlerden başlayarak önlemlerin anneler tarafından alınması ve daha sonra da çocuklara dişlerine iyi bakmalarının öğretilmesi önemlidir. Bebekler genellikle 6 aylık olduktan sonra diş çıkarmaya başlarlar. Dördüncü ay ve öncesinde diş çıkarmaya erken diş çıkarma denir. Çok nadiren bebekler 1-2 diş ile doğar. Yenidoğan dişleri kalıcı olabilir veya daha sonra bu dişler dökülüp bunların yerini yeni süt dişleri alabilir. 6-9 ay arasında önce altta iki kesici, sonra üstte iki kesici, sonra üstte dört kesici ve altta 3., ve 4. kesiciler olmak üzere toplam 8 tane diş çıkar. Bebekler genellikle 12-15 ay arasında 8 yeni diş daha çıkarırlar.

Azı dişleri

Azı dişleri çıkarken çocuğa sıkıntı verebilir. Diş etinde iç kanamalar dahi olabilir. Azı dişleri de çıktıktan sonra köpek dişleri çıkar. Bebeklerin 2 yaşında artık köpek dişleri de çıkarak üst ve alt serileri büyük oranda tamamlanmış olur. 2 yaşlarında alt ve üst çenede toplam 16 diş çıkmış olur.

Dişlerin temizliğiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeklerin dişleri ilk çıktığı zamandan itibaren dişlerin temiz tutulması son derece önemlidir. Bu nedenle dişler bir tülbentle silinebilir. Bir yaşından 2 yaşına kadar bir pirinç tanesi kadar florürlü diş macunuyla dişler anne tarafından temizlenebilir.
Genellikle bebeklerin eline diş fırçası verme zamanı 15 ayla 18 ay arasıdır. Çocukların kendi kendilerine fırçalamalarına güvenme ise 2 yaş civarıdır. Bebeklere dişleri çıktıktan özellikle de serilerini tamamladıktan sonra geceleri süt verilmemesi gerekir. Yataklarında süt biberonları bırakılmaması bu açıdan önemlidir. Gündüz verilen sütte sorun yoktur, ancak geceleri verilen yatak sütleri ağız içinde dişlerin sürekli sütle temas etmesine neden olarak bakterilerin kolayca üremesine yani diş çürüklerine neden olabilir. Bu dişler kalıcı olmamalarına rağmen süt dişlerine bu kadar önem verilmesinin nedeni süt dişlerinin ileri çocukluk dönemlerine yani 10-12 yaşına kadar ağızda kalmaları ve kendi yerlerini alacak olan kalıcı dişlere kılavuzluk etmeleridir.

Eğer süt dişleri çürükler nedeniyle erkenden dökülürse, kılavuzlar eksik kalır ve diş çarpıklıkları, çene çarpıklıkları gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Çocuklar en kısa sürede diş hekimi koltuklarına oturtulmalıdır. Bir yaşından sonra bebeklerin bir diş hekimi tarafından görülmesi önerilir. Sıklıkla diş hekimi koltuğuna oturmaları 2,5-3 yaşını bulur. Çocuklara alışık bir diş hekiminin çocuk dişlerini takip etmesi ‘dişçi koltuğu korkusunu’ da engeller. Çocukların süt dişlerinin çürümemesi son derece önemlidir ve bunun nasıl yapılacağının öğretilmesi gerekir. Diş hekimiyle tanışarak ağız sağlığını uzmanından yaşına uygun bir dilde öğrenmelidir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.