9 AY BİTİNCE NASIL BESLENMELİ? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

9 AY BİTİNCE NASIL BESLENMELİ?

FAVORİLERE
EKLE
9ay_bitince_nasil_beslenmeli_ic

9-12 AY ARASINDA BEBEK BESLENMESİ

Bebek 9 aylık olduğunda artık mükemmel pürelere son verilebilir. Bebek biraz pütürlü yiyebilir, ve elleriyle keşfedebilir. Her öğün bebeğin kendi kendine yemesi için antrenman zamanı olarak değerlendirilebilir. Daha önce denenmemiş gıdalar varsa, yine tek tek verilmek koşulu ile denenebilir. Örneğin, balık çeşitleri, bazı narenciyeler, kuruyemişler ve bakliyatlar gibi.

Bebek beslenmesinde 9 ila 12 ay arasında dikkat edilmesi gereken konular:

  • Dokuz aylık bir bebek artık kendi kendine oturabilir, etrafındaki objeleri merak eder, küçük şeyleri de elleri ile yakalayabilir. Bu da bebeğin el becerilerini geliştirir.. Bebeklere bu nedenle deneme şansı verilmelidir. Dokuz aylık bebeklere sert gıdalar, yuvarlak formdaki yiyecekler verilmemelidir. Lastik formunda olan, zor çiğnenen gıdalar da verilmemelidir.
  •  Bebeklere uygun ev yemekleri hazırlanırken yemeklerin içine eklenecek sebzelerin bazıları ince uzun kesilerek eklenebilir. Örneğin hazırlanan sulu köftenin içine ince uzun kesilmiş havuç ve patates parçaları konularak bebeğin eli ile yemesi sağlanabilir. Yine yumuşak hazırlanan yiyeceklerin, örneğin sulu köftenin içindeki yuvarlak ve yumuşak köfteler bebeğin önüne koyularak kendi yemesi beklenebilir. Yuvarlak olmasından korkuluyorsa, bu köfteler ortadan ikiye bölünebilir.
  • Nar gibi küçük taneli yiyeceklerden veya muz gibi yuvarlak kesilmiş silindirik yiyeceklerden kaçınılmalı ve bunların uzunlamasına kesilerek çubuklar halinde verilmesi gerekir.
  • Bu zamana kadar alerji yapar diye verilmemiş olan bazı yiyecekler olabilir. Bunlar da yavaş yavaş bebeğe tanıştırılmaya başlanabilir. Örneğin, balık. Balık mevsimi geldiğinde taze ve çok büyüklerinden olmadığı sürece, buğulama yapılabilir. – İçine tadını artırmak için küçük bir soğan, sarımsak ve çeşitli sebzeler katılarak bebek için uygun bir balıkbuğulama hazırlanabilir.
  • Balıklar kâğıtta da pişirilebilir. İlk verildiği günlerde balık, önce bir şeker küpü gibi küçük miktarlarda denetilmelidir. Daha sonra diğer sebzeler ile birlikte bir kibrit kutusu büyüklüğüne çıkılabilir.
  • Şimdiye kadar denenmemiş meyvelerden çileğe de mevsimi ise yavaş yavaş başlanabilir. Portakal, mandalina gibi meyveler hem asitli olmaları hem de alerji yapabilmeleri nedeniyle 9. aya bırakılmış olabilir. Artık bunlar da yavaş yavaş denetilebilir.
  • Kuruyemişlerden de özellikle ceviz denetilebilir. Kuruyemişlerden en çok alerji yapan Amerikan fıstığıdır. Bunu henüz vermemekte yarar vardır. Yumurtanın beyazı da henüz denenmemiş olabilir. Bunu da bir yaşının sonrasına saklamakta fayda vardır.

Bakliyat grubu da unutulmamalıdır. Bakliyatlar proteinden, karbonhidrattan, minerallerden ve vitaminlerden özellikle de B grubu vitaminlerden son derece zengindir. Kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve daha sonra kabuğu soyulmuş nohut verilebilecek bakliyatlar arasında yer alır. Bunlar da öğünlere ve çorbalara katılabilir.

9-12 ay artık bebeklerin sofra yemeklerine geçme dönemidir. Bebeğe özel hazırlanmış pürelerin yerine evde pişen tuz katılmamış sulu sebze yemeklerine geçilebilir. Bu sayeede annelerin de işleri kolaylaşmış olur.
9-12 aylık bebekler artık daha pütürlü yemek yemeye hazırdırlar.

Mükemmel pürelerden pütürlülere geçilmesi ve yumuşak ev yemekleri yapılması önerilir. Daha önce verilmemiş olan ve alerji nedeniyle şüphe duyulan gıdalar da tek tek denenerek yeniden başlanabilir. 9-12 ayında bebek eliyle yemeye, yemekleri eliyle ağzına götürmeye hazırdır ve bu keşfe mutlaka izin verilmelidir. Artık sofralar artık dağınık, mutfak biraz kirlidir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.